Siyaset
Giriş Tarihi : 02-04-2019 10:08   Güncelleme : 02-04-2019 10:08
Abone ol

Mehmet Özhaseki: 'Çok net bariz hatalar var'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özhaseki, milletin iradesinin tecelli etmesi için itirazlarda bulunacaklarını belirterek, "Çok net bariz hatalar var." dedi.

Mehmet Özhaseki: 'Çok net bariz hatalar var'

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, partisinin genel merkezi önünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı, değerlendirmede bulundu.

Türkiye'de bazı can sıkıcı olayların haricinde büyük bir huzur içerisinde vatandaşların oylarını kullandığını belirten Özhaseki, sandıktan çıkan sonuca herkesin saygı duyması gerektiğini söyledi.

Birtakım itirazlarda bulunduklarını vurgulayan Özhaseki, "Bu itirazların temel nedeni yine ille de biz alalım kaygısı değil, oraya atılmış olan bir tek oyun bile zayi edilmemesi duygusudur, milletin iradesinin tecelli etmesi duygusudur. Oradan da nihayetinde çıkacak sonuçların her ne olursa olsun bizler tarafından hüsnükabul göreceği, başüstüne denileceğinin de bilinmesi lazım. Birkaç ay boyunca bizleri takip ettiniz sizler de yoruldunuz. İl teşkilatlarımıza, genel merkezdeki bütün arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum bu mücadelelerinden dolayı." ifadelerini kullandı.

"Hataların düzeltilmesi tek amacımız"

Özhaseki, "İstanbul'daki itirazlarda sonucun etkilenebileceğine yönelik bir görüş hakim, Ankara için umutlu musunuz" yönündeki soruyu şöyle yanıtladı:

"Haliyle Ankara'da da binlerce belki sandıkta çok net bariz hatalar var, öyle söyleyelim artık... Onların düzeltilmesi tek amacımız. İlle de sonuç değişsin diye bir gayretimiz yok, ille de biz almak istiyoruz diye bir gayretimiz yok. Sadece milletin iradesi nasıl sandığa atılmışsa onun da aynı şekilde oradan doğru bir şekilde çıkıp tecelli etmesini arzu ediyoruz. Millet ne oy vermişse sonuç o çıksın istiyoruz. Bunun peşindeyiz, doğrunun peşindeyiz. Ömrümüz demokrasi mücadelesiyle geçti, milletin iradesine saygı duymakla geçti. Bugün de tabii ki aynı söylediğimiz kurallara uygun davranacağız biz."

"Çok net bariz hatalar var"

Özhaseki "Ne gibi hatalar mevcut" sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Biraz önce mesela İstanbul'dan gönderdiler bana bir oy tutanağı, arkadaşlarımızda şimdi çokça var biliyorum cebimde örneği var mesela. Bir yerde 201 oy Binali Bey almış, 100 küsür oy karşı taraf almış, 201 oyu İşçi Partisine yazmışlar ve Binali Bey'e 1 oy yazmışlar bunun gibi çok net bariz hatalar var. Bu kasıt da olabilir, hata da olabilir bunların açığa çıkması önemli. Milletin de müsterih olması önemli yani herkes seçimlerde kendisini ifade edecek şekilde sandığa gider ve oyunu atar. Oradan çıkacak sonuç da elbette ki hepimizin saygı duyacağı bir sonuç, bunun doğru çıkmasını arzu ediyoruz, mücadelemiz bu yönde."

"Açık ara birinci partiyiz"

AK Parti'nin Türkiye genelinde aldığı sonuçlarla ilgili Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a rapor sunulmasına ilişkin soruyu ise Özhaseki, AK Parti'de istişare kültürünün yerleştiğini belirterek şöyle devam etti:

"Bir hata var mı, yok mu, bunları tek tek irdeleyen bir partiyiz. Şunu net olarak söyleyebiliriz ki açık ara birinci partiyiz. 16 yıldır seçimlere giriyoruz ve bu bir dünya rekorudur. Girdiğimiz bu yerel seçimlerde de karşıda 4'lü ittifaklar olmasına rağmen açık ara birinci parti çıkıyoruz. Bundan birkaç ay önce yapılmış seçimlerden daha üstte bir oy alıyoruz. Bu milletimizin bizim partimize olan teveccühünü ve güvendiğini gösterir. Ancak şehirlerde yapılan oylamalarda da ittifakların çok cüzi oylarla öne geçip belediye alması ya da geride kalıp belediye kaybetmesi çok önemsenecek durum değildir. Cumhur İttifakı bir beka meselesi üzerine kurulmuştur. Demek ki vatandaş bizim bu sözlerimize inandı ve tasdikledi bizi. Bizim ortak özelliğimiz yerli ve milli olmamız."

"Ciddi anlamda yanlış ve eksiklikleri tespit etmiş bulunmaktayız"

 AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, partisinin Ankara İl Başkanlığında yaptığı basın açıklamasında, Ankara'nın 25 ilçesinde 12 bin 180 sandıkta 3 milyon 362 bin 639 vatandaşın oy kullandığını, 22 ilçede Cumhur İttifakı'nın adaylarının kazandığını söyledi.

Vatandaşların kullandığı oyların olduğu gibi Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) iletilmesi için teşkilatın sabah saatlerine kadar çalıştığını ve bu çalışmanın devam ettiğini belirten Özcan, "Ankaralı vatandaşlarımızın oylarının adil bir şekilde sonuçlara yansıması için AK Parti Ankara teşkilatı olarak gerekli tüm çabayı harcamaktayız." ifadelerini kullandı.

Özcan, seçim sonuçlarından elde edilen verilerle ilgili bazı bilgiler paylaşarak, şunları söyledi:

"Şu ana kadar elde ettiğimiz verilerde ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarını YSK'nin sonuçlarıyla karşılaştırdığımızda partimiz adına ciddi anlamda yanlış ve eksiklikleri tespit etmiş bulunmaktayız. Yaptığımız tespitler neticesinde 108 bin 680 oyun geçersiz sayıldığını ve bir o kadar da YSK sistemine yanlış sonuç girildiğini, elimizdeki ıslak imzalı sonuç tutanaklarının büyük bölümünde geçersiz oyların normalden fazla olduğunu, hangi sebeple geçersiz kabul edildiğinin belli olmadığını ve sandık sonuç tutanağına bilgilerin hatalı girildiğini tespit ettik."

"Çok büyük hatalar tespit ettik"

Islak imzalı sandık sonuç tutanaklarından bazı örnekler gösteren Özcan, Çankaya ilçesinin 3297 nolu sandığında AK Parti'ye bir oy yazıldığını, başka siyasi partiye ise 222 oyun kaydırılarak yazıldığını belirtti.

Hakan Han Özcan, sandık sonuç tutanağının boş olarak imzalanması şeklinde de hatalar yapıldığını ifade ederek, "Kaç tane zarf, kaç tane pusula geldi. Bunun kaçı iptal oldu, kaçı geçersiz sayıldı, ne oldu ne bitti bilgi yok. Burada bu ve bunun gibi binlerce tutanağımız var." dedi.

İlçe birleştirme tutanaklarında da AK Parti'ye verilen oyların hatalı girildiğini dile getiren Özcan, "Bu hususla ilgili de tüm seçim kurullarına itirazı kayıt ile şerh düşülmüştür. Bu klasör ve devam eden tutanaklarda da çeteleler ve birleştirme tutanaklarıyla kıyasladığımızda çok büyük hatalar tespit ettik." şeklinde konuştu.

"Seçim henüz Ankara'da sonuçlanmamıştır"

AK Parti Ankara İl Başkanı Özcan, geçersiz sayılan oylarla ilgili yaptığı değerlendirmede ise şunları kaydetti:

"Zarfın içinden aynı seçim türüne ait birden fazla oy pusulası çıkmış olması... Örneğin muhtarlık seçiminde iki tane muhtar adayının oy pusulası konulmuş lakin diğer oy pusulalarında, büyükşehirde, mecliste ve ilçede herhangi bir tahribat ya da iptal gerekçesi olmamasına rağmen, iki muhtar adayının pusulası çıktı diye bütün oyların hepsini iptal etmişlerdir. Bunlarla ilgili de çok sayıda örnek vardır."

Kullanılan oyların doğru bir şekilde sonuçlara yansıyıncaya kadar takipçisi olacaklarını söyleyen Özcan, "Tüm hukukçularımız ile birlikte yarın 12 bin 180 sandığın büyük bir bölümüne hukuki yollardan gerekli itirazları gerçekleştireceğiz. Bizim açımızdan bu seçim henüz Ankara'da sonuçlanmamıştır. Biz hak ve adalet tecelli etsin istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu

AA