Siyaset
Giriş Tarihi : 29-03-2022 10:08

Mehmet Tezkan: Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, Erdoğan uzun süredir bunu söylemiyor

Halk TV yazarı Tezkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'deki hayat pahalılığı karşısındaki tavrını değerlendirdiği yazısında "Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Erdoğan uzun süredir 'faiz sebep, enflasyon sonuçtur' demiyor. Daha doğrusu diyemiyor" dedi.

Mehmet Tezkan: Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, Erdoğan uzun süredir bunu söylemiyor

Halk TV yazarı Mehmet Tezkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde paylaştığı 'şifa' tarifinin kamuoyu üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Erdoğan, Tokat ziyaretinde çiftçilere şu 'tavsiyeyi' vermişti: “Şimdi ben bir şey tavsiye edeceğim. Ben şunu yapıyorum, her akşam yatarken manda yoğurdu. Manda yoğurdu hakikaten kalitedir, çok iyidir. Onun içine şöyle Medine hurması doğrarım, 3 tane veya 5 tane. Ona biraz çay kaşığı kestane balı ve yulaf ezmesi atarım. Bu dörtlüyü karıştırarak yer yatarım, şifa."

15 yıl önce bu formülü önerdi diye kimsenin Erdoğan'ı eleştirmeyeceğini belirten Tezkan, çünkü eskiden bunların ulaşılabilen ürünler olduğunu kaydetti. 

"Bu sebeple yatmadan önce şifa niyetine bu karışımı yiyin diye verdiği öğüt manşet oldu. Çünkü, söylediği karışımı hazırlayıp her akşam yemek ciddi para. İnsanlar ramazanda pide alıp almamayı düşünüyor, hükümetin tek sahibi Medine hurması ile kestane balı öneriyor" diyen gazeteci, şöyle devam etti:

'HALKTAN KOPTUĞU SÖYLENİYOR'

"Bu yüzden Erdoğan halktan koptu yorumu yapılıyor… Ama gelin biraz farklı bakmaya çalışalım. Erdoğan derin ekonomik krizi kabul edip buna göre davransa sorumlusunun kendisi olduğunu da kabul etmiş olacak…

'YOKSULLAŞTIĞIMIZI GÖRÜYOR AMA GÖRMEZDEN GELMEYİ TERCİH EDİYOR'

Bu yüzden enflasyon gibi bir meselemiz, hayat pahalılığı gibi bir sorunumuz, geçim sıkıntısı gibi bir derdimiz yokmuş gibi davranıyor. Yoksullaştığımızı görüyor ama görmezden gelmeyi tercih ediyor.

Çünkü herkes biliyor ki; bu enflasyon Erdoğan enflasyonu. Çünkü herkes biliyor ki; bu pahalılık Erdoğan’ın inat pahalılığı. Çünkü herkes biliyor ki; bu ekonomik kriz Erdoğan’ın takıntısının sonucu. Bu yüzden, Erdoğan enflasyon yokmuş gibi davranıyor.

'EVET, AVRUPA'DA ENFLASYON VAR; YÜZDE 5'

Bu yüzden, Erdoğan hayat pahalı değilmiş bütün mallara isteyen ulaşabilirmiş, alabilirmiş gibi konuşuyor. Bu sebeple, Avrupa’da da enflasyon var diye dünyanın meselesiymiş havası yaratmaya çalışıyor. (Evet Avrupa’da var, ama yüzde 5 bizde yüzde 55)

'ZAMLARI KENDİ YAPMAMIŞ GİBİ İNDİRİM TALİMATI VERİYOR'

Bu sebeple, Almanya’da da halk kuyrukta diyerek bizdeki kuyrukları sıradanlaştırıyor. Bu sebeple, ekonomik buhranı önemsememiş gibi davranıyor. Açım diyene abartıyorsun diyor, işsizim diyene iş beğenmiyorsunuz, çalışana iş çok yanıtını veriyor, manda yoğurdu ile kestane balı öneriyor, enflasyonun kaynağı başkasıymış gibi halkı ezdirmeyeceğini söylüyor, zamları kendi yapmamış gibi kameralar önünde ramazanda et fiyatlarını indirin talimatı veriyor.

'UZUN SÜREDİR 'FAİZ SEBEP, ENFLASYON SONUÇ' DİYEMİYOR'

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Erdoğan uzun süredir faiz sebep enflasyon sonuçtur demiyor. Daha doğrusu diyemiyor."

Tezkan'ın yazısının tamamını okumak için tıklayın. 

AdminAdmin