Dünya
Giriş Tarihi : 22-05-2016 17:14   Güncelleme : 22-05-2016 17:14

Merkel: AB ile ortak politikada mültecilerin centilmence dağılımı yapılmalı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin mülteci krizini övdü. Türkiye'nin 3 milyon Suriyeli mülteciyi kabul ettiğine dikkat çeken Merkel, AB ile ortak politaka belirlenerek mültecilerin centilmence dağılımının yapılması gerektiğini kaydetti.

Merkel: AB ile ortak politikada mültecilerin centilmence dağılımı yapılmalı

Pazartesi günü İstanbul'da Birleşmiş Milletler (BM) destekli zirvenin oturum aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi beklenen Merkel, pazar günleri yayımlanan Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesine Türkiye'de son zamanlarda yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulundu. Türkiye'nin 3 milyon Suriyeliyi kabul ederek büyük bir sorumluluk aldığını dile getiren Merkel, “Türkiye 3 milyon Suriyeli mülteciyi alarak sadece insani yardımlarda bulunmadığını, mali yük altına girdiğini de gösterdi” dedi. Merkel ayrıca, AB olarak ortak bir mülteci politikası önerdiğini belirtti. Mültecilerin centilmence dağılımı yapılacaksa bu tür bir anlaşmanın gerekli olduğuna vurgu yapan Merkel, Avrupalıların sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine dikkat çekti. Merkel ancak bu şekilde mülteci akınının önlenebileceğini kaydetti.

Türkiye'nin AB'ye verdiği sözlerin ne kadarını yerine getirdiğine odaklandığını belirten Merkel, Avrupa'nın Türkiye'ye verdiği sözü tutması için birçok sebep gördüğünü vurguladı. 

TÜRKİYE'DE MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI SORUNLAR DOĞURUR

Almanya Başbakanı Merkel gazetedeki demecinde, Türkiye'de milletvekili dokunulmazlığının ciddi sorunlar oluşturacağını savunan Merkel, "Türkiye'de bazı gelişmeler doğal olarak bizi derinden endişelendiriyor." ifadesini kullandı. 

Merkel'in Erdoğan ile görüşmesinde ise Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki mülteci anlaşması, AB'nin sınırlarının korunmasını konuşacağı bildirildi. Gazeteye verdiği demecinde, "Biz Kürt halkının eşit bir yer ve iyi bir geleceğe sahip olmasını istiyoruz." diye konuşan Merkel, Erdoğan ile görüşmesinde bu endişelerini dile getireceğini belirtti. Merkel ayrıca, Avrupa'ya seyahat için Türkiye'nin 2013 yılında belirlenen gereksinimleri karşılaması gerektiğini hatırlattı. 

Almanya Başbakanı Merkel'in yarınki Türkiye ziyaretine Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'ın da eşlik etmesi bekleniyor.

CHA

AdminAdmin