Gündem
Giriş Tarihi : 01-06-2016 23:26   Güncelleme : 01-06-2016 23:29
Abone ol

Mersin’de Gezi Parkı yürüyüşüne polis izin vermedi

Mersin'de, Gezi Parkı olaylarının 3’üncü yıl dönümü dolayısıyla sivil toplum kuruluşu üyeleri bir araya geldi. Yürüyüşe izin vermeyen polis ile eylemciler arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Mersin’de Gezi Parkı yürüyüşüne polis izin vermedi

Gezi Parkı olaylarının 3'üncü yıl dönümü dolayısıyla Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, Mersin Form AVM Atıf Yılmaz Meydanı'nda toplandı. 'Gezi şehitleri onurumuzdur', 'Bu daha başlangıç, mücadeleye devam', 'Taksim'de düşene, dövüşene bin selam' pankartları açarak sloganlar atan grup, Mersin Barış Meydanı’na yürümek istedi. AVM çevresinde geniş güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet ekipleri, gurubun yolunu keserek yürümelerine izin vermedi. Olay yerine TOMA’lar da sevk edilirken, platform sözcüsü Yılmaz Bozkurt ve emniyet yetkilileri arasında müzakereler yapıldı. Ancak görüşmeler sonunda platform üyelerinin yürüyüşe devam etmesi durumunda müdahale edileceğinin söylenmesi üzerine bir süre slogan atan grup, Barış Meydanı'na yürümekten vazgeçti. 

Grup, tekrar sloganlar atarak AVM'nin bulunduğu Sanatçılar Meydanı'nda toplandı. Burada Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri adına kısa bir konuşma yapan Yılmaz Bozkurt, "Kanunlara göre acıklama ve yürüyüşler yapılabilir. Bu bizim en demokratik hakkımız. Bugün ortam gergin olmasın diye, hassasiyetlerimizden dolayı yürüyüş yapmadık. Bunu kınıyoruz. Gezi isyanı bu ülkenin onurlu sesi, direnme refleksi ve derin bir nefes alışıdır. Gezi direnişi, direnen herkesin dilinden düşürmeyeceği bir şarkıdır." diye konuştu. 

Konuşmanın ardından meydanda toplanan eylemciler bir süre daha bekledikten sonra sloganlar atarak olaysız bir şekilde dağıldı.

CHA