Siyaset
Giriş Tarihi : 03-10-2018 13:38   Güncelleme : 03-10-2018 13:38
Abone ol

Metruk binalar uyuşturucu bağımlılarının mekânı haline geldi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in metruk binaların yıkımıyla ilgili soru önergesine yanıt veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu kaçakçılığı, kullanımı ve bu maddelerin gizlendiğini mekânlar haline gelen metruk binaların ilgili mevzuat doğrultusunda yıkılmakta olduğunu açıkladı.

Metruk binalar uyuşturucu bağımlılarının mekânı haline geldi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, içişleri Bakanlığınca yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde kent merkezlerindeki metruk binaların farklı mevzuatlar nedeniyle yıkıldığına dikkat çekti. Sürüncemede olan binaların bulunduğunu ve bunların sorun merkezleri haline geldiğini ifade eden Ömer Fethi Gürer, belediyelerin bu yapıların yıkılmasını sağlayarak en azındın uyuşturucu için kullanım alanı olmaktan çıkarabileceğine vurgu yaptı. 

 

CHP Milletvekili Gürer, önergesinde ayrıca il merkezlerinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında yıkımına karar verilen metruk binalardan tarihi özellikte olanların onarılarak tarihi özelliği olmayanların yıkılmasına yönelik bir çalışma yapılıp yapılmayacağını sordu. 

 

Gürer’in önergesine yanıt veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İnsanların can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve kent estetiğine uygun olmayan metruk binaların ve enkazların uyuşturucu kaçakçılığı ve kullanımı, sigara kaçakçılığı, bu maddelerin saklanması ve gizlenmesi gibi amaçlarla kullanıldığı meydana gelen olaylardan ve yapılan operasyonlardan anlaşılmıştır” açıklamasında bulundu. 

 

Bakan Soylu,  Başta uyuşturucu ile mücadele etmek, kamu düzeni ve esenliğini korumak, mal ve can güvenliğini sağlamak için il/ilçe belediyeleri ve il özel idareleri tarafından metruk bina tespit ve yıkım kararı ile ilgili işlemlerin  3194sayılı İmar Kanununun 39 uncu maddesi ve diğer ilgili mevzuat doğrultusunda yapılmakta olduğunu bildirdi. 

GÜRER: “TARİHİ ÖZELLİĞİ OLAN BİNALAR YIKILMAMALI”

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise metruk binaların yıkılmasının, bu binaların uyuşturucu madde kullanım alanı olmaktan kurtarılmasını sağladığını ancak, tarihi özelliği olan yapıların yıkılması yerine onarılması gerektiğini belirtti. Gürer, “Günümüzde kullanılmayan ancak tarihi özelliği bulunan binaların bazıları da uyuşturucu madde kullananların mekanı haline gelmiş durumdadır. Tarihi özelliği olmayan binaların yıkımı doğru bir uygulamadır. Ancak tarihi özelliğe sahip binaların onarılarak turizme kazandırılması daha doğru bir uygulama olacaktır. Ayrıca uyuşturucu kullanımı ile ilgili mücadele yükseltilmelidir. Metruk binada uyuşturucu bağımlıları  genelde yoksullar ve sokak çocuklarıdır. Bu kesim, kolay elde edebildiği bali, bonzai diye tanımlanan, insanı yok eden,  ölüme götüren uyuşturucuları  tüketmekte ve sorunlu koşullarda  yaşamaktadırlar. Çoğunluğu da yaşça küçük olanlardır. Buralar sürekli takibe alınıp uyuşturucu kullananların mutlaka tedavi olması sağlanmalıdır” diye konuştu.