Siyaset
Giriş Tarihi : 26-10-2016 18:36   Güncelleme : 26-10-2016 18:36
Abone ol

Mithat Sancar, Kışanak ve Anlı'nın gözaltına alınmasını değerlendirdi

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Kışanak ile Anlı'nın gözaltına alınmasıyla ilgili olarak, FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonunda konuşmak istediklerini, ancak Komisyon Başkanı Reşat Petek'in ve AK Partili üyelerin kendilerini engellemeye çalıştığını söyledi.

Mithat Sancar,  Kışanak ve Anlı'nın gözaltına alınmasını değerlendirdi

Mithat Sancar, "Kışanak ve Anlı'nın gözaltına alınması bir darbe uygulamasıdır, darbeci zihniyetin tipik bir yöntemidir. Eğer 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı ne yapacaktı? Siyaseti askıya alacaktı. Şu an AKP Hükümeti de aynı şeyi yapıyor." diye konuştu. 

Hükümetin çatışmacı zihniyetten medet umduğunu iddia eden Sancar, "15 Temmuz darbe girişimcilerinin zihniyeti ve niyetleri ile AKP Hükümeti'nin bugün sahip olduğu zihniyet ve uygulamalar arasında bir fark yoktur. 15 Temmuz darbe girişimcilerinin planları, siyaset niyetleri ne ise AKP Hükümeti'nin de aynıdır." dedi. 

Mithat Sancar, AK Parti'nin, bu darbenin gerçekten araştırılmasını istemediğini, istemediği için de komisyon çalışmalarını sulandırmaya çalıştığını öne sürdü. 

Komisyon Başkanı Petek'in komisyon çalışmaları sırasında tarafsız davranmadığını ileri süren Sancar, şunları kaydetti: 

"Reşat Petek, bugün bizim bu tepkimizi 'provokasyon' olarak nitelendirdi. En büyük provokasyon, Reşat Petek'in darbeyi araştırma komisyonunun başkanı olmasıdır. Geçmişte cemaatle bu kadar yakın ilişkisi olduğu bilinen birinin komisyonun başına getirilmesi sadece darbeyi araştırma girişimini sulandırmak değildir, aynı zamanda bir provokasyondur. Reşat Petek şahsi de provoke ediyor komisyon çalışmalarını, yönetim üslubuyla provoke ediyor. Bugün de yaptığı şey tam da böyle bir provokasyondu." 

Mithat Sancar, dün komisyonda konuşan Kışanak'ın Diyarbakır'da gözaltına alınmasının, aynı zamanda komisyona ağır bir darbe olduğunu ve komisyonun itibarını sıfırlamak anlamına geldiğini savundu. 

Bugün toplantıyı terk etmelerinin "komisyondan çekildikleri" anlamına gelmediğini kaydeden Sancar, komisyon çalışmaları sırasında düşüncelerini dile getirmeye devam edeceklerini de belirtti.