Yaşam
Giriş Tarihi : 29-03-2021 12:08   Güncelleme : 29-03-2021 12:08
Abone ol

Mobil alışverişe Z kuşağı ayarı

AdColony ile Global Web Index tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, günde ortalama 4 saat 15 dakika telefonda geçirdikleri süreyle Z kuşağı mobil alışverişin en güçlü grubu.

Mobil alışverişe Z kuşağı ayarı

Z kuşağının yüzde 81’i markaların eğlenceli ve samimi içerikler üretmesi gerektiğini düşünüyor. Benzer düşünceyi paylaşan Y kuşağında bu oran yüzde 78, X kuşağında ise yüzde 73. Durum böyle olunca, markalar da stratejilerini Z kuşağının mobil dünyadaki davranışlarını dikkate alarak belirliyor.

AdColony ve Global Web Index, dijitale de yön veren Z jenerasyonunu anlamak için bir araştırma yaptı. Tüketim alışkanlıkları üzerinde yapılan ölçümle 100 milyar dolar harcama güçleri bulunduğu belirlenen araştırmaya göre, Z kuşağı günde ortalama 4 saat 15 dakika telefonda vakit geçiriyor. Z kuşağı, dijital mecralarda geçirdikleri süreyle mobil alışverişin de en güçlü grubu olarak konumlanıyor. Dijitale entegre markalar da stratejilerini belirlerken bu grubun mobil dünyadaki davranışlarını, tercihlerini ve beklentilerini göz önünde bulunduruyor.

Z kuşağına açılan kapı, dijital pazarlama

Çağı yakalamak isteyen markaların radarında Z kuşağının bulunduğunu belirten EG Bilişim Teknolojileri CEO'su Gökhan Bülbül şu bilgiyi veriyor: "Markaların hedef kitlelerinin odak noktasında bulunan Y kuşağı, yerini etkinliği gittikçe artan Z kuşağına bırakmaya başladı. Dijital dünyaya bakış açıları ve mobil dünyadaki aktiflikleriyle Z jenerasyonu, pazarlama stratejilerinin kilit noktası durumuna geldiie başladı. Çağı yakalamak isteyen markaların anlamaları gereken bu neslin tüketim alışkanlıklarına, ilgi ve beklentilerine cevap vermek isteyen markalar dijital pazarlama sayesinde hedeflerine ulaşabiliyor.”

Ajans Bizim