CHP'li Belediye Başkanı Kurultay için Kararını Verdi

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, yaklaşan yerel seçimlerden, CHP’de kurultay için toplanan imzalara kadar birçok konuda görüşünü belirtti.

Röportajlar - 24-07-2018 12:51

CHP'li Belediye Başkanı Kurultay için Kararını Verdi

Esra Kantar/esrakantar@omedyam.com - Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, yaklaşan yerel seçimlerden, CHP’de kurultay için toplanan imzalara kadar birçok konuda sohbet ettik.

“Cumhuriyet Halk Partisi’ni zayıf göstermek için parti içinden bilinçli ya da bilinçsiz, bir takım hırslarla her gün birbirinden tutarsız farklı açıklamalar yapılmaya devam ediliyor” diyen Hayri Türkyılmaz’ın Omedyam’a verdiği Röpörtaj;

 

1) En son yapılan Belediye Başkanı seçimlerinde en yakın Ak partili rakibiniz size yakın oy almıştı yeni yapılacak seçimlerde nasıl bir oy oranı bekliyorsunuz?

30 Mart Yerel Seçimleri’nde yüzde 41,1 oy oranıyla başkan seçildiğimde Mudanya; çeyrek asır sonra sosyal demokrat bir partinin iktidarıyla yeniden tanışmıştı. 30 Mart 2014’te Mudanya’da temiz, dürüst ve ahlaklı belediyeciliğin nasıl yapılacağını göstermek için bir güneş doğdu. O gün, tüm Mudanyalı hemşerilerime “Mudanya’da güzel şeyler olacak, Mudanya ile herkes gurur duyacak” sözünü vermiştim. Mudanya için onlarca hedefimizi söz verdiğimiz gibi hayata geçirdik. Mudanya’da önemli olan koltuğu değil, gönülleri kazanmaktı. Öyle de oldu. Mudanya beni sevdi ben de Mudanyalıları… Onların bu sevgisi, bana olan güveni partime de yansıdı. 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde yüzde 45,09, 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 44.8, 16 Nisan’da yapılan referandumda ise yüzde 62,6 ‘Hayır’ oyu ile Bursa’da rekor kıran iki ilçeden biri olduk. Mudanya, Cumhuriyet değerlerinin yaşandığı, tarihteki öneminin bilincinde olan bir kent. Mudanya özgürlüklerin, barışın, demokrasinin, sosyal belediyeciliğin, kültür ve sanatın en güzel yaşandığı ilçe. Mudanya’da yarattığımız bu iklim sonsuza dek sürecek. Hedefim 100 projeyi tamamlamak, bu da iki dönem belediye başkanlığı yapmam demek. Mudanyalılar o zamanki seçimlerde sözünü ettiğim 100 projeyi iki dönemde gerçekleştirebilmem için beni başkan seçti. 2019’da rekor oyla hizmete kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yüzde 70’in üstünde oy hedefliyorum ve inanıyorum ki Mudanya’da rekor kıracağım.

 

2) Mudanya’nın 2 bin 700 yıllık tarihi üzerine yapılan AVM, “İmar Barışı” fırsatçılığıyla açılmak isteniyor dediniz. Antik kenti korumak için ne gibi çalışmalarınız var?

Alışveriş merkezini her yere yapabilirsiniz ancak 2 bin 700 yıllık tarihi değeri bir daha bulamazsınız. Başka Mudanya yok. Göreve geldiğimde ben bu kentin insanlarına söz verdim. Mudanya tarihi, doğal ve kültürel değerleriyle geleceğe taşınacak dedim. Myrleia Antik Kenti’ni “İmar Barışı” ile yok etmek isteyen Hüseyin Özdilek’e “kamulaştırma kararı” ile yanıt verdik. Dava süreci devam eden Myrleia Antik Kenti için İmar Barışı’ndan yararlanarak Yapı Kayıt Belgesi alındı. Bununla ilgili acele kamulaştırma davası işlemlerini başlattık. Mudanya'da toprağın altında yatan tarihsel zenginliğin, sermayenin ve bireylerin özel çıkarları doğrultusunda yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Alanın kamulaştırılması için çalışmalara başladık. Sonuna kadar Myrleia için yasaların getirdiği ölçüde tüm hakkımızı kullanacağız. Geçmişte de dava sürecinde günlerce nöbetler tuttuk, gerekirse yine tutarız. Bu tarihsel değere hep birlikte sahip çıkacağız. Tarihi talana geçit vermeyeceğiz.

3) Açık hava sinema etkinlikleri düzenliyorsunuz. Bunun tüm belediyeler için kabul edilebilir miyiz sizden etkilenen belediyeler olacak mı?

Bursa’da pek çok belediye gerek açık havada sinema etkinliği gerekse şenlik ve festivaller programlarıyla çeşitli etkinliklere imza atıyor. Bizim farkımız düzenlediğimiz tüm festival ve şenlikleri, konserleri, söyleşileri, eğitimleri ve tiyatro gösterilerini halkımıza ücretsiz olarak sunmamızdır. Mudanya’da kültür ve sanatı, sporu ve eğitimi tüm hemşehrilerimiz için ulaşılabilir kıldık. Türkiye’nin örnek gösterilen iki belediyesinden biri haline geldik. Türkiye’nin özellikle sosyal belediyecilik faaliyetlerinde örnek gösterilen belediyelerinden biri olmayı sürdüreceğiz.

 

4) CHP’de kurultayla ilgili toplanan imzalar için ne düşünüyorsunuz? Sizce kurultay yapılmalı mı bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Cumhuriyet Halk Partisi köklü geleneklere sahip bir partidir. Ülkemizin kurucu partisi olarak üzerindeki sorumluluk her zaman çok büyüktür. Üyeleri de geleneklerini yaşatmış parti disiplinine her zaman sadık olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi’ni 95 yıldır bu bilinç ayakta tutmuştur. Bu geleneğin öneminin farkında olmayanlar, iradesine saygı duymayanlar ise günü geldiğinde bu ailenin dışında kalmışlardır. 24 Haziran’da ülkemiz çok önemli bir seçim süreci yaşadı. Bu süreçte partimiz tüm adaylarımızın arkasında sonuna kadar durdu ve her türlü fedakarlığı yaparak sonuna kadar iktidarı hedefledi. Seçim öncesi stratejileriyle yönetim takdir edilmiş, ancak sonuç beklentilerin altında kalınca tüm sorumluluk görevdeki Cumhuriyet Halk Partisi yönetimine yıkılmaya çalışılmıştır. Partimizdeki birlik ve beraberliği bozmak ve iktidarın halen en güçlü adayı Cumhuriyet Halk Partisi’ni zayıf göstermek için parti içinden bilinçli ya da bilinçsiz, bir takım hırslarla her gün birbirinden tutarsız farklı açıklamalar yapılmaya devam ediliyor. Bu rakiplerin ekmeğine yağ sürüyor ve ayrıca yerel seçimler öncesi bir iç mücadele görüntüsü yaratılarak seçmen nezdinde olumsuz bir algı oluşturuluyor. Ancak tüm bu uğraşlar boşunadır, Cumhuriyet Halk Partisi’nde üst yönetim Kurultay’da belirlenir ve şu an Kurultay için gerekli koşullar oluşmamıştır.

Bu geleneğin temsilcileri olarak bizleri Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı’mız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Merkez Yönetim Kurulu’nun kararları bağlar. Siyasette tutarlı olmak, fedakar olmak, verdiğin sözlerin arkasında durabilmek önemlidir.

Yönetimin değişmesi için gerekli kurallar bellidir ve buna parti yönetimi karar verir. Böyle bir değişiklik olmadığı sürece bizler sonuna kadar Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında olmaya devam edeceğiz.

 

 

 

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Çakıcı ‘Katilim kim olursa olsun, ben her gün sokaktayım’

Çakıcı ‘Katilim kim olursa olsun, ben her gün sokaktayım’

24-09-2020 - Gündem

Selçuk Tepeli’den AKP’ye yaylım ateşi

Selçuk Tepeli’den AKP’ye yaylım ateşi

24-09-2020 - Gündem

AKP'li belediye bir parkı daha ranta açmak istedi

AKP'li belediye bir parkı daha ranta açmak istedi

24-09-2020 - Gündem

ABD'de seçimler mahkemede bitecek

ABD'de seçimler mahkemede bitecek

24-09-2020 - Dünya

Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması

Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması

24-09-2020 - Gündem

Cemile Bayraktar'dan Erol Mütercimler'e hapis istemine tepki

Cemile Bayraktar'dan Erol Mütercimler'e hapis istemine tepki

24-09-2020 - Gündem

'Yüzde 50.1 Hayal'

'Yüzde 50.1 Hayal'

24-09-2020 - Gündem

Emekli cerrah coronadan yaşamını yitirdi

Emekli cerrah coronadan yaşamını yitirdi

24-09-2020 - Gündem

Kanada Başbakanı Trudeau: Kanada Kovid-19 salgınında ikinci dalgada

Kanada Başbakanı Trudeau: Kanada Kovid-19 salgınında ikinci dalgada

24-09-2020 - Dünya

Nazım Sangare, resmen Fenerbahçe'de

Nazım Sangare, resmen Fenerbahçe'de

24-09-2020 - Spor