Bilimsel araştırma: Ağırlık kaldırmak erken ölüm riskini azaltıyor

Yapılan bir araştırmada, ağırlık kaldırmanın yanı sıra aerobik egzersiz yapanlarda erken ölüm riskinin daha düşük olduğu tespit edildi.

SAĞLIK - 28-09-2022 14:14

Bilimsel araştırma: Ağırlık kaldırmak erken ölüm riskini azaltıyor

Japonya’da yapılan bilimsel bir araştırmada erken ölüm riskini azaltan bir faktör ortaya çıktı. Japonya’nın önde gelen kurumlarından Tohoku Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarının yaptığı araştırmada aerobik egzersizlerle ağırlık egzersizlerini birlikte yapanlarda ölüm riskinin daha az olduğu tespit edildi.

Bilim insanları her iki egzersiz türünün de kendi başlarına faydaları olduğunu açıklarken, her ikisini de yapanlarda ise etkinin çok daha büyük olduğunun altını çizdi. Bilim insanları, bu iki egzersizi birlikte yapan kişilerde hastalık riskinin ve erken ölüm riskinin daha düşük olduğunu açıkladı.

Araştırmayla ilgili konuşan Haruki Momma, “Bu sonuçlara çok şaşırmadık fakat önemli olan nokta şu ki bu egzersizleri ileri yaşta yapmanın da etkili olduğu ortay açıktı. Daha önce yapılan araştırmalarda bu egzersizlerin ileri yaşlarda yapılmasına dair bir sonuç çıkmamıştı” dedi.

British Journal of Sports Medicine isimli dergide yayınlanan araştırmada hafta bir ya da iki kere ağırlık kaldıran ve haftalık tavsiye edilen oranda aerobik egzersiz yapan kişilerde erken ölüm riskinin yüzde 41 daha düşük olduğu belirlendi.

Araştırmanın 1998 yılında başladığı ve 2016 yılına kadar devam ettiği belirtilirken yaklaşık 100 bin kadın ve erkeğin sağlık durumu ve verilerinin incelendiği duyuruldu. Yaşlılarda sadece ağırlık kaldıran ve aerobik egzersiz yamayanlarda erken ölüm riskinin yüzde 22 olduğu kayıtlara geçerken her iki egzersizi yapanlarda ise riskin çok daha düşük olduğu belirtildi.

Bilim insanları sadece aerobik egzersiz yapanlarda ise hiç antrenman yapmayanlara göre erken ölüm riskinin yüzde 34 daha düşük olduğunu açıkladı. Yetkililer kas gücünün yüksek olmasının sağlıkla doğrudan bir bağı olduğunun da altını çizdi.

SÖZCÜ

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
'Ne kadar az uyursanız ömrünüz o kadar kısalıyor'

'Ne kadar az uyursanız ömrünüz o kadar kısalıyor'

20-03-2023 - SAĞLIK

Nefroloji Uzmanı Menteşe:'Böbrek Hastalığı Erken Evrede Belirti Vermeyen Sinsi Bir Hastalık'

Nefroloji Uzmanı Menteşe:'Böbrek Hastalığı Erken Evrede Belirti Vermeyen Sinsi Bir Hastalık'

09-03-2023 - SAĞLIK