McDonald's Ukrayna'ya geri dönüyor

Amerikan çabuk yemek zinciri McDonald's, Ukrayna’da yeniden faaliyet geçme kararı aldı.

DÜNYA - 12-08-2022 22:38

McDonald's Ukrayna'ya geri dönüyor

Kiev’de ve ülkenin batı kesiminde restoranlarını yeniden açma kararı Ukrayna Dışişleri Bakanı tarafından memnuniyetle karşılandı.

McDonald's, Ukrayna’daki lokantalarını Rusya’nın taarruzu başlayınca kapatmıştı.

Başka firmaların yeniden faaliyet geçme girişimlerinden cesaret alan McDonald’s, ülkedeki lokantalarını aşamalı olarak açacak. Bunun için de başkent Kiev ve ülkenin batısındaki kentlere öncelik verilecek.

Bu karar dün, Genel Müdür Paul Pomroy’un çalışanlara da gönderilen bir mesajında duyuruldu.

McDonald’s yönetimi, bu kararın, Ukraynalı yetkililer, tedarikçiler ve güvenlik şirketleri ile yapılan görüşmeler sonunda alındığını, çalışanların da isteğinin bu yönde olduğunu belirtti.

Pomroy, “Ukrayna’da lokantalarımızın yeniden açılması ve işe dönmek istediklerini belirten çalışanlarımızla güvenli olan yerlerde yeniden faaliyete geçmeyi uzun uzun görüştük” dedi.

Pomroy, “Son aylarda, normale dönüş duygusu güçlenmeye başladı. Ukraynalı yetkililer de, yeniden faaliyete geçen firmaların yerel ekonomiye ve halka destek olacağını söyledi” diye ekledi.

McDonald’s’ın kararını memnuiyetle karşılayan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “McDo geri dönüyor. Büyük bir Amerikan firmasının geri dönüşü, her şeyden önce, savaşa rağmen Ukrayna’da yeniden çalışma imkânı konusunda uluslararası firmalara bir sinyaldir” dedi.

Kuleba, “Bunlar, Rusya’nın saldırısı sırasında işyeri, Ukrayna bütçesi için vergi ve ekonominin yaşamadır” diye ekledi.

McDonald’s ekiplerinin, gelecek aylarda Ukrayna’da yeniden faaliyete geçme çalışmalarına başlayacağı, mağazaların hazırlanmasını, tedarikçilerle teması ve güvenlik konularını görüşeceğini açıkladı. 

McDonald’s’ın net kârı bu yılın ikinci çeyreğinde, Rusya ve Ukrayna’daki lokantalarının kapanmasıyla yüzde 46 gerilemiş ve 1,2 milyar dolara düşmüştü.

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi Türkiye'ye Geliyor

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi Türkiye'ye Geliyor

09-03-2023 - DÜNYA

Pes dedirtti: Elon Musk fazla mesai vurgusu yaptığı elemanları için ofislere yatak koydurdu

Pes dedirtti: Elon Musk fazla mesai vurgusu yaptığı elemanları için ofislere yatak koydurdu

08-12-2022 - DÜNYA