Oya Ersoy: 'Konser ve festivalleri yasaklamak için talimatı kimden alıyorsunuz?'

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, konser ve festival yasaklarını meclis gündemine taşıdı.

SİYASET - 09-09-2022 16:51

Oya Ersoy: 'Konser ve festivalleri yasaklamak için talimatı kimden alıyorsunuz?'

Türkiye’de son dönemde birçok konser ve festival çeşitli gerekçeler öne sürülerek iptal edildiğini dile getiren Ersoy; bu yasaklamalar için değer yargıları ya da güvenlik gerekçesi bahanelerinin kullandığını dile getirdi.

Kaymakamlık ve valilikler tarafından yasaklanan pek çok kültür sanat etkinliklerine bakıldığında genel ahlak ve kamu düzenin bozulacağı gerekçe gösterilmektedir. Ersoy; AKP’li belediyelerin yapacağı konserlerde sahneye çıkacak olan kadın müzisyenlerin sahne kıyafetleri ve yaşam tarzlarının bahane gösterilerek konserlerin iptal edildiğini ifade etmiştir. Ersoy; son dönemde kadın sanatçılar başta olmak üzere sanatçılara sistematik olarak baskı ve yıldırma politikaları uygulandığını ifade etmiştir.

Ersoy; son dört ay içerisinde iptal edilen konser ve festivalleri şu şekilde sıraldı:

 • Eskişehir Valiliği’nin 15 gün süreyle açık alanlardaki etkinlikleri yasaklaması nedeniyle 12-15 Mayıs’ta yapılması planlanan Anadolu Fest, ilk olarak 9-12 Haziran’a ertelendi. Festival, erteleme kararının ardından Eskişehir’de Valilik tarafından ‘terör örgütlerinin eylem hazırlığı içinde bulunması’ gerekçe gösterilerek yasaklandı.
 • Kocaeli Derince Belediyesi, sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta ilçede vereceği konseri iptal etmiştir. Kocaeli konserinin iptalinin ardından sanatçının Bursa konseri de iptal edilmiştir.
 • Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin 17 Mayıs 2022’de yapılması planlanan Muş konseri, Valilik tarafından yasaklanmıştır.
 • Niyazi Koyuncu’nun “Pendik Halk Eğitim Merkezi’nin 25.05.2022 tarihinde Sahil Meydanı’nda düzenleyeceği etkinlik Pendik Belediyesi tarafından kurumun “değer yargılarını ve görüşlerini” paylaşmadığı gerekçe gösterilerek iptal edilmiştir.
 • Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ), 25-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan 34. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği konserleri rektörlük tarafından iptal edilmiştir.
 • 25 Mayıs ve 26 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan Yıldız Teknik Üniversitesi Bahar Şenliği iptal edilmiştir.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği Başkent Kültür Yolu Festivali’nde 28 Mayıs tarihinde sahne alacak Güney Koreli Mirae konseri, grubun “eşcinselliği yaymayı misyon edindikleri” iddiasıyla hedef gösterilmesinin ardından iptal edildi.
 • Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği tarafından “Ahlaksızlığı özendiriyor” ifadesi ile Melek Mosso hedef gösterilmiş ve Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında sahne alacak olan müzisyenin 3 Haziran’daki konseri iptal edilmiştir.
 • Karadenizli sanatçı Apolas Lermi’nin 29 Mayıs Denizli konseri Pamukkale Belediyesi tarafından yine 11 Haziran Bostancı konseri ise organizasyon şirketi tarafından iptal edilmiştir.
 • 11 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda yapılması açıklanan Ara Malikian Konseri iptal edildi.
 • 21-24 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali Valiliği’nin aldığı yasak kararları nedeniyle iptal edildi.
 • 22-26 Temmuz tarihleri arasında Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından yapılacak olan Kazdağı Ekoloji Festivali, Balıkesir Valiliği Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu’nun 27.06.2022 tarih ve 2022/2 sayılı kararı gerekçe gösterilerek iptal edildi.
 • 28-31 Temmuz tarihleri arasında, Zonguldak Kozlu ilçesinde bu yıl ikincisinin düzenlendiği ve Manga, Emre Aydın, Pinhani, İlkay Akkaya, Ogün Sanlısoy ve Niyazi Koyuncu’nun da yer aldığı müzik festivali ilçe kaymakamlığı tarafından iptal edildi.
 • İmroz Eğitim ve Kültür Derneği’nin üstlendiği, her yıl 14-16 Ağustos’ta düzenlenen Gökçeada Meryem Ana Panayırı iptal edildi.
 • 2005 yılından beri düzenlenen ve 17-21 Ağustos tarihinde yapılması planlanan Zeytinli Rock festivali, Burhaniye Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.
 • 27 Ağustos'ta İstanbul Maximum Uniq Açıkahava'da sahneye çıkan dünyaca ünlü İspanyol şarkıcı Buika'nın da konseri yasaklanmaya çalışıldı. Konser sırasında kademeli olarak elektrikler kesilerek konserin yapılması engellendi.
 • Fethiye Belediyesi’nin destekleriyle 1-2-3-4 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan Milyon Fest Fethiye, Muğla Valiliği tarafından iptal edildi.
 • 2-3-4 Eylül tarihlerinde Balat Atatürk Ormanı’nda 6’ncısı düzenlenecek Nilüfer Müzik Festivali’ne içki satışı ve kamp yasağı getirildi.
 • Muğla Fethiye’de 7-8-9-10-11 Eylül’de düzenlenecek olan Çağdaş Fest, organizasyona bir gün kala iptal edildi.

Ersoy; Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

 1. Son bir yılda genel ahlak ve kamu düzeninin bozulacağı iddiası üzerine kaç konser ve festival yasaklanmıştır? Yasaklanan konserlerde yer alacak müzisyenler kimlerdir?
 2. Konser ve festivaller muhafazakâr baskılar sonucunda mı yasaklanmaktadır?
 3. İptal edilen konserlerde gerekçe olarak “toplumun huzuru, çevrenin korunması” gösterilmektedir. 2022 yılına kadar verilen konserlerde halkın huzuru bozulmamışken bu sene bozulmasının gerekçe gösterilmesi, dayatılmak istenen dinci-gerici yaşam tarzı mıdır?
 4. Konser ve festivallerin yasaklanması için kimler talimat vermiştir?
Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
CHP'li Gökçen: 'Gençlerin hayal kurabilecekleri bir Türkiye’nin inşasına çok az kaldı.'

CHP'li Gökçen: 'Gençlerin hayal kurabilecekleri bir Türkiye’nin inşasına çok az kaldı.'

23-03-2023 - SİYASET

CHP'de, Milletvekili Aday Adaylık Süreci Uzatıldı

CHP'de, Milletvekili Aday Adaylık Süreci Uzatıldı

20-03-2023 - SİYASET