İmza Veren Başkandan Çarpıcı Kurultay Açıklaması

Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu, yaklaşan yerel seçimlerden “Aklımızdaki Kadıköy” kapsamındaki projelere kadar birçok konuda görüşünü belirtti.

Röportajlar - 17-09-2018 15:14

İmza Veren Başkandan Çarpıcı Kurultay Açıklaması

Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu ile yaklaşan yerel seçimlerden “Aklımızdaki Kadıköy” kapsamındaki projeler üzerine birçok konuda sohbet ettik.

Kurultay tartışması geride kaldı. Artık bunu tartışmanın bir faydası yok. Bu noktadan sonra yerel seçim çalışmalarına yoğunlaşmalı ve çalışmalarımıza devam etmeliyiz” diyen Nuhoğlu’nun Omedyam’a verdiği röportaj;

 

Sayın Başkan genel olarak Kadıköy gibi güzide bir ilçede Belediye başkanı olmak nasıl bir duygudur, neler söylemek istersiniz.

 

Elbette büyük bir onur ve sorumluluk gerektiriyor. Kadıköy İstanbul’un en önemli ilçelerinden biri.Kadıköylüler haklarının bilincinde, ne istediğini bilen, duyarlı ve aydın, birbirine saygı duyan insanların yaşadığı bir kent. Böyle bir kentin belediye başkanı olmak da, bu kentte yaşayan bir birey olmak da mutluluk verici.

 

Kadıköy'de ne gibi projeler başlattınız ve hâlihazırda hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz nelerdir?

 

Göreve geldiğimiz günden itibaren “Aklımızdaki Kadıköy’ü” gerçekleştirmek için var gücümüzle çalıştık. Aklımızdaki Kadıköy benim ya da çalışma arkadaşlarımın aklındaki Kadıköy değildi. Kadıköy’de yaşayan, çalışan herkesin aklındaki, istediği Kadıköy’ü anlamaya çalıştık. Bu yüzden uygulamaya ilk günden yaptığımız bir dizi çalıştayla başladık. Çalıştaylarımızdaki katılımı ve çeşitliliği artırmak için her kanaldan duyurumlar yaparak geniş bir kitleye seslendik. Genç, yaşlı, öğrenci, esnaf kısacası her kesimden Kadıköylüye ulaşarak Kadıköy’ün geleceğine dair fikirler aldık. Elbette bu çalıştaylarda sadece fikir paylaşımı ile kalınmadı, projeler üretildi.

Aklımızdaki Kadıköy kapsamında düşündüğümüz, ürettiğimiz vaat ettiğimiz projelerimizin tamamını hayata geçirdik. Örneğin çocuk yuvalarından, gençlik sanat merkezlerine, Karikatür Evi’nden ortak serbest çalışma alanı olan IDEA’ya, Alzheimer Merkezinden sosyal destek merkezlerine, tiyatrosundan sinema evine, ekolojik parklardan afet eğitim parklarına kadar, yüzme havuzundan Suadiye’de sanat atölyelerine kadar… Yani bu saydıklarımızdan daha fazla proje hayata geçirdik. Bazı tarihi binaları satın aldık, restore ettik, halkın ihtiyacına uygun tesisler olarak hizmete açtık.  

Kadıköy halkı belediye hizmetlerinden memnun mudur size göre?

Belediyeler artık çöp toplayan, yol yapan kurumlar değil. Kültür- sanat alanından eğitim, sağlık, spor, sosyal destek gibi yaşamın her alanında insanların yanında olması gereken, desteklemesi gereken kurumlar. İnsanların ihtiyaçlarına göre projeler tasarlayan bu projeleri hayata geçiren kurumlara ihtiyaç var. Biz Kadıköy’de ihtiyaçları Kadıköylülerle birlikte belirleyip bu ihtiyaçlara göre projeler üretmeye gayret gösteriyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerden çok sayıda insan yararlanıyor. Ve bundan memnun olduklarını düşünüyorum.  Tabii bunun yanıtını Kadıköylüler verecektir.

 

Büyükşehir Belediyesi ile sizin belediye farklı partiden. Bu durumun sizin için avantaj ve dezavantajları nelerdir?

 

Bizler belediye başkanlığı görevine başladığımız andan itibaren hangi partiden olduğumuzun bir önemi yok. Çünkü biz sadece bize oy verenlerin değil, kentte yaşayan herkesin başkanı oluyoruz. O kentte sadece bize oy verenler vergi ödemiyor, herkes vergi ödüyor. Belediye başkanlarının da bu bilinçle hareket etmesi gerekir. Kendisine oy vermeyen mahalle ya da ilçeye hizmet ve proje götürmemek bu nedenle kabul edilir bir durum değildir. Bu ne yazık ki sıklıkla yaşanıyor.

 

Belediyenin temizlik hizmetlerinin bazen eleştirildiğini duyuyoruz, siz bu konuda neler söylemek istersiniz.

 

Her türlü eleştiri ve şikayete olabildiğince hızlı yanıt verip sorunu en kısa sürede çözmeye gayret ediyoruz. Temizlik veya herhangi başka şikayetlerle ilgili yurttaşlarımız 444 55 22 numaraları telefondan belediyemizi arayabilir ve taleplerini iletebilirler.

 

Kadıköy de özellikle bazı mahallelerde çarpık kentleşme ve bunun yanında atıl durumda olan yapılar var bunlar için bir projeniz var mı?

Bildiğiniz gibi plan yapma yetkisi ilçe belediyelerinde yok. Kadıköy’de yapılan projeler Kadıköylülere ve Kadıköy Belediyesi’ne sorulmadan planlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle yapılan imar değişiklikleri, Kadıköy’ün başlıca gündemlerinden birini oluşturdu. İnşaatların artışıyla birlikte yoğun olarak gürültü ve çevre kirliliği şikayetleri yaşanıyor. Biz ilçe belediyesi olarak elimizden geleni yapıyoruz ama tüm yetki Bakanlıkta. Atıl kalan alanlarla ilgili olarak ise göreve geldiğim günden beri bu alanlara yönelik çalışmalar yapıyoruz. Kadıköy’de atıl kalan en küçük bir alanı bile değerlendirmeye çalışıyoruz. Acıbadem Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi atıl olarak kullanılan bir alanın tespit edilip değerlendirilmesine örnek yerlerden biri. Yine Sahrayıcedid’de bulunan Koru parkı yine öyle. Siteler arasında sıkışıp kalmış atıl bir alanı park haline getirdik, şimdi yüzlerce yurttaşımız oradan yararlanıyor. Bunun yanı sıra tarihi yapıları da satın alıp restore ediyor ve yeniden Kadıköylülerin hizmetine açıyoruz.

 

"Halkı yaşat ki devlet yaşasın" diye klişe bir söz vardır. Siz halkı yaşatmak için (memnun etmek) için neler yapıyorsunuz Belediye olarak?

 

Bir kere meseleye tek başına memnun etmek olarak bakmıyoruz. Biz sosyal demokrat bir anlayışla insanların bugün ve yarın ihtiyaç duyacakları projeleri hayata geçirirken aynı zamanda onları birey olarak güçlendirecek çalışmaları da beraberinde yürütüyoruz. Yerel yönetim demek; insanın doğumdan bütün bir yaşamı boyunca yanında olmak, destekçisi olmak, ihtiyaçlarını tamamlamaktır… İyi şeyler yapmak ve bunun bir parçası olmak güzel. Yapılan iyi şeylerin domino etkisi yarattığını düşünüyorum. İnsanlar iyi şeyleri örnek alıyor, hayatlarında olsun istiyorlar. Önemli olan bunların tartışılması ve insanların ihtiyaçlarının konuşulması. Bizler bunu konuşmaya başladığımız andan itibaren hayata yansıyacaktır. Bizim insanların yaşamını anlamlı hale getirmemizin tek bir yolu var, o da ‘yaşamla bağlarını güçlendirmek’. Birey eşit ve adaletli bir eğitim alabiliyor mu, spor yapabiliyor mu, bireyin kendini geliştirme yönündeki tercihlerini artırabiliyor muyuz? İnsanları zorla havuza göndermezsiniz ama onlara bir seçenek sunduğunuzda onların hayatında başka bir pencere açılmasına vesile olmuş olursunuz.

 

Olağanüstü kurultay için siz de imza verdiniz. Sizce olağanüstü kurultay neden olmalıdır ve geri çekilen imzalar için ne söylemek istersiniz?

 

Kurultay tartışması geride kaldı. Artık bunu tartışmanın bir faydası yok. Bu noktadan sonra yerel seçim çalışmalarına yoğunlaşmalı ve çalışmalarımıza devam etmeliyiz.

 

 

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Çakıcı ‘Katilim kim olursa olsun, ben her gün sokaktayım’

Çakıcı ‘Katilim kim olursa olsun, ben her gün sokaktayım’

24-09-2020 - Gündem

Selçuk Tepeli’den AKP’ye yaylım ateşi

Selçuk Tepeli’den AKP’ye yaylım ateşi

24-09-2020 - Gündem

AKP'li belediye bir parkı daha ranta açmak istedi

AKP'li belediye bir parkı daha ranta açmak istedi

24-09-2020 - Gündem

ABD'de seçimler mahkemede bitecek

ABD'de seçimler mahkemede bitecek

24-09-2020 - Dünya

Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması

Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması

24-09-2020 - Gündem

Cemile Bayraktar'dan Erol Mütercimler'e hapis istemine tepki

Cemile Bayraktar'dan Erol Mütercimler'e hapis istemine tepki

24-09-2020 - Gündem

'Yüzde 50.1 Hayal'

'Yüzde 50.1 Hayal'

24-09-2020 - Gündem

Emekli cerrah coronadan yaşamını yitirdi

Emekli cerrah coronadan yaşamını yitirdi

24-09-2020 - Gündem

Kanada Başbakanı Trudeau: Kanada Kovid-19 salgınında ikinci dalgada

Kanada Başbakanı Trudeau: Kanada Kovid-19 salgınında ikinci dalgada

24-09-2020 - Dünya

Nazım Sangare, resmen Fenerbahçe'de

Nazım Sangare, resmen Fenerbahçe'de

24-09-2020 - Spor