Asena Karcıer
Asena Karcıer

4 Başlıkta Başkanlık

12-03-2017 23:55

Türkiye başkanlığı tartışıyor. Sokak röportajları yapılıyor; röportajları mitingler, paneller, alan çalışmaları takip ediyor. Siyasi partiler yine arenada. Saflarını belirleyip, kozlarını paylaşıyorlar. İktidar "Milyonlarca Kez Evet" sloganını kullanırken, Ana Muhalefet "Geleceğim İçin Hayır" sloganını tercih etti. MHP 2015'de "Hayır" derken, 2016'da "Destekleriz" , 2017'de de "Evet" dedi. Ocak ayında "AKP ile ortak miting yapmayız, bizler iki partiyiz." derken; Şubat ayında "Ortak miting yapabiliriz." , Mart ayında ise, "Almanya'ya gerekirse birlikte gideriz." dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde "Seni Başkan Yaptırmayacağız." diyen HDP ise şu ana kadar diğer partilerin bir puan gerisinde kaldı. Hal böyle olunca vatandaşın kafası da en az Bahçeli kadar karıştı. Ben yazıyorum deyip de başkanlığı konu almayanın dövüldüğü bu süreçte peki nedir bu başkanlık gelin bir de birlikte bakalım: 
1- Başkanlık Sistemi Nedir? 
"Başkanlık Sistemi, devlet yönetiminde tek bir kişinin başkanlığında hükümet etme ve devleti yönetme esasına bağlı siyasi sistemdir." 
Vikipedi'nin bu tanımı "tek adamcılığa hayır" diyerek sistemi anlatanları desteklerken, birilerini de epeyce kızdırmış olmalı. 
2- Başkanlık Sisteminin Tipi Nasıl Olacak? 
Türkiye'de tipi bir hayli tartışıldı. Amerika tipi olacak, Fransa tipi olacak, biraz ondan biraz bundan tipi olacak derken; Cumhurbaşkanı çıktı ve Türkiye tipi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olacak dedi. (?) 
Özetle; hayal ettiğimiz Amerika'dan neyimiz eksikken, aslında olanın canım ne istediyse onu koydum anayasaya tipi başkanlık sistemi olduğunu anlamamız çok uzun sürmedi.
3- Referandumun Maddelerinde Ne Var Ne Yok? 
Ne yok ki?! Maddelerin her biri süslenerek özenle sunulmaya çalışılsa da, altında yatanlar hiç de sevimli çıkmadı. Sizlere, ileride Türkiye'yi zora sokabilecek bir kaç maddeden bahsetmem, "Yeter abla ne yaptın sen!" dedirtecektir.
18 Maddelik Referandum Paketi'nin en az 10 maddesi milletin iradesiyle seçtiği Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni yetkisiz kılmaya yönelik. 
Anayasa Mahkemesi üyelerinin çoğunluğunu seçen başkan, atadığı başkan yardımcılarını da kendi yetkisi altına alıyor. (madde 106-146) 
Bununla da bitmiyor. Yargıyı da vermezseniz ağlarım diyen başkancığım 159.madde ile mahkemeleri kendine bağlıyor. 
Ardından bu kadar yetki başıma iş açar diye düşünmüş olacak ki; madde 105 ile de yargılanmasını fiilen imkansız hale getiriyor. 
4- Ben Şimdi Referandumda Ne Yapmalıyım? 
Sen şimdi bu yazıyı sonuna kadar oku ve Atatürk'ün vasiyeti olan 
"Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!" dizelerini hatırla.
Bundan sonrası çok kolay. 16 Nisan'da sandığa git, oyunu kullan ve oyuna sahip çık! 
Bonus: Referandum sonucu ne olacak? 
Bu referandumu kararsız seçmen belirleyecek klişelerine girmeyeceğim. Bu referandumu sen belirleyeceksin ve hayırlı geleceği sen inşa edeceksin! 
Bence mesajı aldın:)