Asena Karcıer
Asena Karcıer

3 Mayıs | Dünya Basın Özgürlüğü Günü

03-05-2017 15:29

Gazetecilik, üstünde asla tanım birliğine varılmamış meslek grubudur. Kimilerine göre, yazılı basında çalışan alelade biriyken, kimilerine göre süper kahramanlık mesleğidir. Kimi "birilerini rahatsız ettiğin ölçüde gazetecisin" der, kimi de " güç odaklarını desteklediğin sürece gazeteci kalabilirsin" .
Farklı tanımları olsa da işini kamu yararı için yapmaları ideal olandır gazeteciler. Farklı etik ve vicdani çerçeveler çizseler de kendilerine dünyanın her yerinde en az bir dönem baskıya maruz kalmış, sansürü dibine kadar yaşamış kişilerin işini yapmak için direnmesidir gazetecilik. 
Hele bir de, yazdığın doğrular, birini rahatsız eden bir gazeteciysen; kovulabilirsin, tutuklanabilirsin, hapse atılabilirsin, hakkında arama kararı olduğu için yıllarca hizmet ettiğin ülkenden uzakta da kalabilirsin, daha kötü ne mi olabilir? 
Polisin biri sizi duvardan atıp, düştüğünüzü iddia edebilir. 
Ya da karlı bir pazar sabahı arabanıza yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatınızı kaybedebilirsiniz. Suikaste kurban gidip, failiniz hala meçhul kalabilir. Ve bütün bunlar sadece doğruları yazdığınız için başınıza gelebilir. 
Tüm bunların ışığında 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü'nü konuşacak olursak; Türkiye'de uygulamasını bırakın, duymayı özlediğimiz kavramdır basın özgürlüğü. Basının hiç bir dönemde tamamen özgür bırakılmadığı dünyada böyle bir günün ilan edilmesi, kadınları sadece 8 Mart'ta önemsememiz kadar ironiktir. 
Hiç yaşamadığımız için anlatacak çok da bir şey bulamadığımız Basın Özgürlüğü Gününüz Kutlu Olsun!
Kimin mi?
İşinden olma kaygısıyla yapacağı haberi üç kere düşünen, ama her şeye rağmen o haberi yapanların,
Her zaman kamu yararını kendi yararının üstünde tutanların, 
Tek suçu doğruları yazmak olduğu için hala içerde tutulanların,
Ahmet Şıkların, 
Metin Göktepelerin,
Abdi İpekçilerin,
Uğur Mumcuların, 
Adını bildiğimiz ya da bilmediğimiz, belki de hiç tanımadığımız ama doğruları anlatmak için işini, özgürlüğünü, hayatını kaybeden tüm gazetecilerimizin Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun! Daha özgür, adil, emeğinizin karşılığını alabildiğiniz ve işinizi layıkıyla yapabileceğiniz bir Türkiye'de çalışmanız dileğiyle...