Asena Karcıer
Asena Karcıer

Türkiye'nin İlk Kadınları

08-03-2018 13:05

Şimdilerde sadece kadın cinayetlerinde adını duyduğunuz kadınlar; Kurtuluş Savaşı’nın en önemli aktörü, ülkemizde kültür-sanat alanının gelişmesinin mimarı, Türkiye siyasetenin yön vereni ve asla pes etmeyerek adını tarihe kazımış olan kadınlardır.

Kim mi bu kadınlar?

Afife Jale, tiyatro hayatına 1919’da başladı. Yasaklandı, Türk ve Müslüman olan kadınlar tiyatro oynayamaz dediler, asla pes etmedi. Sevdiği sahneden asla vazgeçmedi ve tarihe ilk Türk kadın tiyatrocu olarak geçti.

Bedia Muhavvid, Halide Edip’in Ateşten Gömlek’i ile girdi beyaz perdeye. 200’ün üstünde oyun ve filmde oynadı. Türkiye’nin ilk kadınları arasına, ilk kadın sinema oyuncusu olarak geçti.

Fatma Aliye, sadece ilkler arasına girmedi, bugün de kendini unutturmayarak  50 Türk Lirası’nın ardına yüzünü geçirdi. O diğer kadınlardan farklı olarak oynamayı değil, yazmayı tercih etti. Yazdığı süre boyunca da kadın haklarını hep savundu. İsmini tarihe ilk Türk kadın romancı ve felsefeci olarak yazdırmayı başardı.

İlk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy ve niceleri sanata kadının adını yazdırdı ve Türkiye’de sanatın gelişmesinde en önemli görevi üstlendi.

Sırada trafikteki dikkatsizliklerini kadına yükleyen erkeklerin bölümü var.

Bedriye Tahir, hayalindeki mesleği yapmak hiç de kolay olmadı. Havacılık eğitimi aldığı için işinden kovuldu. Ama başardı. Türkiye’nin ilk kadın pilotu oldu.

Sabiha Gökçen, eğitim için Kırım’a gönderilen başarılı 8 öğrenci arasındaki tek kadın öğrenciydi.  Eğitimini başarıyla tamamladı ve ilk Türk kadın savaş pilotu olarak adını tarihe yazdırdı.

Kadınlar araba kullanamıyor diyen erkeklere, ilk otomobil yarışları şampiyonumuzu tanıştırayım: Samiye Cahid Morkaya.

Sanat, taşıtlar derken sırada görsel sanatların kraliçeleri var.

Sabiha Bengütaş, heykel bölümündeki 4 öğrenciden tek kadın öğrenciydi. İlk Türk kadın heykeltraş ve ressam olmayı başardı.

Mualla Eyüboğlu,  yuvayı dişi kuş yapar sözünün ilk temsilcisi. Türkiye’nin ilk kadın mimarı.

Şimdi ise bugün bile kotaya sığdırılmaya çalışılan siyasetin ilk kadınları.

Gül Hanım, Türkiye’nin ilk kadın muhtarı. Hem de bölgesinin her eksiğini gidermek için canla başla mücadele etmiş muhtarı.

Müfide İlhan, Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı. Aldığı tüm tehditlere rağmen görevini bırakmayan bir belediye başkanı.

Satı Kadın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk kadın milletvekili. Milletvekilliği öncesi Kozan Köyü’nün muhtarıydı.

Türkan Akyol, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın bakanı. 33. Hükümeti’nin Sağlık Bakanlığı’nı yaptı. Ayrıca ilk kadın üniversite rektörü ünvanıyla da kendini ilk kadınlar arasına iki kere yazdırdı.

Tansu Çiler, Türkiye’nin en erkek düşünen siyasi kadını. Şimdilik Türkiye tarihinin ilk ve tek kadın başbakanı.

Bize sanat, siyaset yetmez; biz her alanda olmalıyız diyen kadınlar yine kendilerini Türkiye’nin ilkleri arasına yazdırmayı başardı.

Safiye Ali, ilk kadın doktor.

Süreyya Ağaoğlu, ilk kadın avukat.

Selma Rıza, ilk kadın gazeteci.

Sabire Aydemir, ilk kadın veteriner.

Feriha Sanerk, ilk kadın emniyet müdürü.

Filiz Dinçmen, ilk kadın büyükelçi.

Semiha Es, ilk kadın savaş muhabiri.

Sabiha Gürayman, ilk kadın inşaat mühendisi.

Lale Orta, ilk kadın milli maç hakemi.

Ve sen Türkiye’nin ilk kadın süper kahramanısın.

İş yerinde ilk kadın işçi, evlenirken ilk kadın mimar,  çocuğun hastalandığında ilk kadın doktor,  ev idare ederken ilk kadın siyasetçi, arkadaşının derdi olduğunda ise ilk kadın psikologsun.

Sen Türkiye’nin ilk kadın süper kahramanısın.

 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’n kutlu olsun!