Mp3 indir dur

Yoksulun işi de duaya bırakıldı

Google Trendler, yoksulluktan kurtulmak isteyen yurttaşların çareyi başka yollarda aradığını ortaya koydu. “İş bulma duası”, “Borç duası” gibi ifadelerin aratılması son bir yılda önemli oranda artış gösterdi.

Ekonomi - 12-05-2022 11:55

Yoksulun işi de duaya bırakıldı

Mustafa KÖMÜŞ- BİRGÜN

Ülkedeki yoksulluk ve işsizlik her geçen artarken yurttaşlar da devletten bulamadığı çözümü başka yerlerde aramaya başladı. Google’da iş bulma duası, borç duası aramalarında ciddi artış oldu.

En çok artış gösteren cümlelerden biri “İş bulma duası” oldu. Bu ifade 3-9 Nisan arasında adeta zirveyi gördü. Daha sonra nispeten düşüş yaşansa da bu arama popüler olmayı sürdürüyor. Google’a bu cümleyi yazınca çeşitli sitelerde öğüt içeren ifadeler yer alıyor.

Örneğin bir sitede şunlar deniliyor: “İş bulmak için önce niyet çok önemlidir. Her türlü olumsuzluklara rağmen vazgeçmeden iş aramak, karşımıza çıkan fırsatları değerlendirmek, hedeflerinize giden yolda ilerlemek gerekir. Hayırlı, günah olan işler dışında işler aranmalı, alın teri ile çalışmak için samimi çaba içerisinde olunmalıdır. Siz samimi olarak iş bulma gayreti içerisinde olursanız gerisi Allah’ın izniyle hallolacaktır inşallah.”

Başka bir sitede ise “İş bulmak ve hayırlı bir iş bulmak için dua her sabah namazından sonra evden çıkmadan önce iş görüşmesine giderken iş arayışlarınızı yaparken günde 70 kere okuyunuz” ifadeleri kullanılıyor.

yoksulun-isi-de-duaya-birakildi-1014212-1.

İŞ BULMA DUASI

Benzer ifadelerle yapılan aramalarda da ciddi artış var. “İş bulma duası çok etkili” ifadesinde son bir yılda tam yüzde 1850, “İş bulma duası 3 defa” ifadesinde ise yüzde 170’lik bir artış gerçekleşti.

Yine benzer bir ifade ise “İş bulmak için dua” ve “İş bulmak için okunacak dua” ifadeleri oldu. Google Trendler’e göre bu ifadeler son bir yılda en yoğun dönemlerini yaşıyor. Özellikle “İş bulmak için dua” yüzde 100 yoğunlukla aratılıyor.

BORÇLULAR DA VAR

İşsizlik gibi büyük sorun olan borçluluk da Google Trenler’de kendini gösteriyor. “Borç duası” ifadesine benzer ifadelerin de aratılması oldukça artış gösteriyor. Örneğin “Borç ve sıkıntıdan kurtulma duası” yüzde 5 bini aşkın oranında artmış durumda. “En etkili borç ödeme duası” son bir yılda yüzde 700 artış gösterdi. “Borç ödemek için dua” ifadesinin aramasındaki artış ise yüzde 120 oldu.

Bunun yanı sıra zenginlik duası da en çok aratılanlar oldu. Özellikle son günlerde en yüksek yoğunluğa ulaşan bu aramanın dışında “Karunun zenginlik duası” yüzde 300 ve “Bu dua ile zengin oldum” yüzde 200 artış gösterdi.

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Bu da kümes enflasyonu: Yüzde 137

Bu da kümes enflasyonu: Yüzde 137

21-06-2022 - Ekonomi

CHP’li Dr. Ali Şeker Uyardı: 'Yükselen Gıda Fiyatları Zehirliyor!'

CHP’li Dr. Ali Şeker Uyardı: 'Yükselen Gıda Fiyatları Zehirliyor!'

17-06-2022 - Ekonomi