Spor
Giriş Tarihi : 29-05-2016 18:32   Güncelleme : 29-05-2016 18:32
Abone ol

Monaco caddelerinde Mercedes AMG Petronas zaferi yaşadı

Formula 1’de sezonun altıncı yarışı Monaco Grand Prix’isinde Mercedes AMG Petronas’ın Britanyalı pilotu Lewis Hamilton zafere erişti.

Monaco caddelerinde Mercedes AMG Petronas zaferi yaşadı

Yağmur nedeniyle güvenlik aracının ardında başlayan yarışta Hamilton kendisi adına bu sezonun ilk birinciliğini alırken pilotlar sıralamasında da ikinci sıraya yükseldi. Takım arkadaşı Nico Rosberg’in 7. olduğu yarış sonunda Mercedes AMG Petronas takımlar sıralaması liderliğini sürdürdü.

Formula 1’de takvimin altıncı yarışı olan Monaco Grand Prix’isinde Merdeces AMG Petronas’ın Britanyalı pilotu Lewis Hamilton zafere ulaştı. Böylece son şampiyon hem bu sezonun kendisi adına ilk yarış birinciliğine ulaştı hem de 2008’den sonra ilk kez Monaco’da podyumun en üst basamağına çıktı. Son 3 sezondur Monaco’da damalı bayrağın altından ilk sırada geçen Nico Rosberg ise mücadeleyi 7. sırada noktaladı.

Yağmur nedeniyle güvenlik aracının eşliğinde başlayan mücadeleye üçüncü cepten başlayan Hamilton 16 turda, yarışa ikinci cepten başlayan takım arkadaşı Rosberg’i geride bıraktı. Britanyalı pilot, lastik seçimi ve pit-stop stratejisiyle 25. turda liderliği Red Bull pilotu Daniel Ricciardo’nun ellerinden aldı. Bu andan sonra ilk sırayı bırakmayan Hamilton, 2008’den sonra ilk kez Monaco caddelerinde birinciliği elde etti. Takım arkadaşı Rosberg ise yarışı yedinci sırada noktaladı.

Böylece bu sezon ilk kez podyumun en üst basamağına çıkan Lewis Hamilton 82 puanla şampiyona ikinciliğine yükseldi. Yedinci olarak 6 puan alan Rosberg ise 106 puanla pilotlar sıralamasındaki liderliğini sürdürdü. Takımlar sıralamasında Monaco’dan 37 puan alan Mercedes AMG Petronas da toplamda 188 puanla zirveyi kimseye bırakmadı.

Formula 1’de 2016’nın yedinci yarışı 12 Haziran 2016 tarihinde Kanada’da gerçekleşecek. Montreal’de koşulan Kanada Grand Prix’inde Mercedes pilotları geçen sene duble yapmıştı.

CHA