Gündem
Giriş Tarihi : 20-03-2021 21:19   Güncelleme : 20-03-2021 21:19
Abone ol

Mor Çatı: 'İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi reddediyoruz’

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını reddettiklerini açıkladı.

Mor Çatı: 'İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi reddediyoruz’

Erkek şiddetini önlemek, failleri cezalandırmak, kadınları şiddetten korumak ve şiddete karşı desteklemek yükümlülüklerini üstlenerek 2011’de sözleşmenin ilk imzacısı olarak mecliste onaylayan Türkiye’nin, bir gece yarısı cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Sözleşmesi'nden çekildiği dile getiren açıklamada, bu kararla uluslararası zeminde kadına yönelik şiddetle mücadeleye dair verilen sözden dönülmesinin yanı sıra erkek şiddetiyle mücadelede devletin yükümlülüklerini tanımama ve kadınları şiddete mahkum etme anlamına geldiği vurgulandı.      

“Kanunların uygulanmamasının faturası sözleşmeye kesiliyor’ '

Erkek şiddetinin evrensel ve politik olduğu ifade edeline açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Türkiye’de ve dünyanın her yerinde, kadına yönelik şiddetle mücadelenin yolu, hiçbir bahane ve ayrımcılığa yer bırakmadan şiddeti önleme, kadınları şiddete karşı koruma, failleri cezalandırma ve şiddete karşı bütünlüklü politikalar üretilmesiyle mümkün. Ülkelerin kültürleri ve gelenekleri kadına yönelik şiddetin bahanesi olamaz. Hiçbir değer kadınların can güvenliğinden ve devletin vatandaşlarını her koşulda koruma görevinden üstün olamaz. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılarak bütün bunlar hiçe sayılmıştır. 

Devletin kendi kanunlarını uygulamaması sonucu şiddetin önlenememesinin faturası İstanbul Sözleşmesi’ne kesilmeye çalışılıyor. Her geçen yıl kadınların haklarına saldırılar el artırıyor. Kadınlar olarak İstanbul Sözleşmesi’nin değil feshini, tartışmaya açılmasını dahi reddediyor, devletin tüm kadınları, LGBTİ+’ları ve çocukları şiddetten koruma yükümlülüğünden vazgeçmesini kabul etmiyoruz. Kadınlar olarak yıllardır verdiğimiz mücadeleyle elde ettiğimiz kazanımlardan da yaşamlarımız için sürdürdüğümüz mücadelemizden de birbirimizle dayanışma kurmaktan da vazgeçmiyoruz.” 

Ajans Bizim