Gündem
Giriş Tarihi : 24-03-2021 10:19   Güncelleme : 24-03-2021 10:19

Muammer Aksoy'un evi yıkım tehdidi altında

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 1990 yılında faili meçhul bir cinayetle yaşamını yitiren, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) kurucularından Prof. Dr. Muammer Aksoy'un evinin yıkım tehdidi altında olduğunu ve korunması istemiyle Koruma Kurulu'na başvurulduğunu bildirdi.

Muammer Aksoy'un evi yıkım tehdidi altında

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yaptığı açıklamada, evin yıkım tehdidi altında olduğunu belirterek;  şu bilgileri verdi:

"Beş kardeş tarafından aile apartmanı olarak yaptırılan bu ev Muammer Aksoy'un vurulmasından sonra aile tarafından etap etap elden çıkartılmış. Anılarla yüklü bu ev toplumsal  bir hafıza mekanıdır. Bu bellek mekanın gelecek kuşaklara aktarılması ve korunması için Koruma Kurulu'na başvurduk. Muammer Aksoy'un ömrünü geçirdiği mücadelesine tanıklık ettiği ev, aydınlanma müzesi yapılmalıdır. Bir kenti kent yapan, kimliğini veren hafıza mekânlarını korumak ve toplumla buluşturmak, yerel yönetimlerin de sorumluluğundadır. Bu kapsamda belediyeleri sorumluluk almaya davet ediyoruz." 

"Aydınlanma Müzesi yapılmalıdır"

Candan, açıklamasında şunları kaydetti:

"Cumhuriyet aşığı ve ADD'nin kurucularından Prof. Dr. Muammer Aksoy'un evi toplumsal hafıza mekanıdır. Aksoy canice 31 Ocak 1990 tarihinde suikasta uğrayarak katledilmiştir. Silahla vurularak evinin önünde katledilen Muammer Aksoy'un Ankara'da Çankaya ilçesinde, Bahçelievler'de sonradan adı Prof. Muammer Aksoy Caddesi olarak değiştirilen eski 2. Cadde'deki 55 numaralı aile apartmanı, önce el değiştirdi, şimdi de kentsel dönüşüm ile yıkılacak. Apartmanda kalan son iki dairenin boşaltmasının ardından toplumsal hafıza mekanı olan, 1954 yılında Mimar Muzaffer Vanlı tarafından tasarlanan mimari projesinin üzerinde büyük harflerle 'Muammer Aksoy ve Akrabaları Evi' yazan bu yapının ve taşıdığı değerlerin korunması gerekliliğini işaret ediyoruz. Dönemin aile yaşamı, toplumsal yaşamı ve aydınlanmanın örgütlenme mekanı olmuş Muammer Aksoy Evi aydınlık fikirlerin tanığı olarak bir aydınlanma müzesi olmalıdır."  

Aksoy'un evinin iki dikdörtgen prizmatik kütlenin giriş aksı etrafında iç içe geçirilmesi ile oluşturulduğunu, bir bodrum kat, zemin kat ve bir normal kattan oluştuğunu ve dört ailenin kullanımına uygun daireler bulunduğunu aktaran Candan, "Hem mimari özellikleri hem de içerisinde yaşayanların tarihsellikleri ile yapı özgün, hepimizin hayatına dokunan, bir sürece tanıklık etmiştir" dedi. 

Ajans Bizim

AdminAdmin