Yerel Haberler
Giriş Tarihi : 10-06-2016 16:45   Güncelleme : 10-06-2016 16:45
Abone ol

Muğla'da 'Alev savaşçıları' tetikte bekliyor

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nde görevli arazöz ve yangın söndürme ekipleri iş başı eğitimleri tamamlandı.

Muğla'da 'Alev savaşçıları' tetikte bekliyor

Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde yapılan eğitimlerde 12 Orman İşletme Müdürlüğü’nde görev yapan arazöz ve yangın söndürme ekipleri eğitimden geçirildi.

Şube Müdürü Fedai Erdemli, şube mühendisleri İsmail Durak, Suat Ünal ve Hasan Sağlar tarafından verilen eğitimler teorik ve uygulamalı olarak iki aşamada yapıldı. Eğitimlerde araç gereçlerin kullanılmasında dikkat edilecek hususlar, arazözlerde su pompası kullanımı ve bakımı, malzemelerin kontrolü, kişisel koruyucu güvenlik malzemelerin kullanımı ve bakımı, tim oluşumu ve yangına müdahale şekilleri konularında bilgi verildi.

Eğitim sonlarında ekipler arasında yarışma düzenlendi. Ekip ruhunun oluşturulması, hızlı ve etken müdahale amacıyla ekipler arasında hortum serme ve hortum ucuna en erken suyu verme yarışması yapıldı. 300 metre hortumu en erken seren ve arazözden hortum ucuna en erken suyu veren ekipler ödüllendirildi. 

Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, orman yangınlarıyla mücadelede görevli tüm ekiplerin iş başı eğitiminden geçirildiğini belirterek, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün hem kara hem de hava güçleriyle birlikte orman yangınlarına karşı hazır olduğunu söyledi. 

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yaz aylarında orman yangınlarına karşı hem kara hem de hava gücü anlamında etkili bir ekiple mücadele ediyor. Muğla ve Aydın illerini kapsayan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nde orman yangınlarıyla mücadelede bin 400 işçi, 250 teknik ve idari personel, 89 arazöz, 38 su tankeri, 51 ilk müdahale aracı, 108 sincap motorize ekip, 12 dozer ve 8 il müdahale ekibi kara gücünü oluşturuyor. 

4’ü su atma özelliği ve 1’i genel amaçlı olmak üzere 5 helikopter ve 2 amfibik uçak ise hava gücünü oluşturuyor.

 

CİHAN