Dünya
Giriş Tarihi : 17-03-2021 11:38   Güncelleme : 17-03-2021 11:38
Abone ol

Muhalif Katolik rahipler: 'Eşcinsel evlilikleri kutsamaya devam edeceğiz'

Vatikan’a karşı olan, muhalif Katolik rahipler grubu, ''kilisenin emirlerine aykırı olarak, eşcinsel evlilikleri kutsamaya devam edeceklerini'' açıkladı.

Muhalif Katolik rahipler: 'Eşcinsel evlilikleri kutsamaya devam edeceğiz'

Vatikan, dün, ''Tanrının planının bir parçası olan evliliğin kutsallığının'' aynı cinsiyetten çiftlerin birlikteliğine tanınamayacağını bildirmişti.

Vatikan’ın 7 dilde, Papa Francis’in onayıyla yayımladığı açıklamasında, "kilisenin aynı cinsiyetten insanların birlikteliğini kutsama gücü var mı?" sorusu sorularak ‘’Hayır" cevabı verildi. Açıklamada, "Tanrı, oğullarının her birini kutsamaktan asla vazgeçmez. Ama günahı kutsamaz’’ denildi.

Avusturya merkezli bir Katolik rahipler grubu adına bugün yapılan açıklamada, “Biz bölge Rahipleri Girişimi üyeleri olarak, eşcinsel birbirine seven çiftlerin kutsanmasını yasaklayan yeni Roma karardan derin dehşet duyduk. Bu, Papa Francis ile aştığımızı umduğumuz eski günlere geri dönmektir” denildi. Açıklamada, birçok rahiple dayanışma içinde, gelecekte her gün ve ibadet hizmetlerinde sahip oldukları Tanrı’nın kutsamasını isteyen birbirini seven hiçbir çifti reddetmeyeceğiz” ifadesine yer verildi.

Bölge Rahipleri Girişimi, rahiplerin evlenmesi ve kadınların rahip olabilmesi için kilise kurallarının değiştirilmesini istiyor. Ayrıca, Protestanları cemaate alarak ve yeniden evlenen Katolikleri boşayarak kilise kurallarını yıkacaklarını belirtiyorlar. 

Rahip Helmut Schueller başkanlığında 2006’da 9 rahip tarafından kurulan girişim şu anda resmi kilise görevlileri arasında 350 kadar üyesi olduğunu ve kilise dışından 3 binden fazla destekçisi olduğunu dile getiriyor. 

Vatikan, 2012’de Shueller’in monsenyör unvanını geri almış ve artık “Papa Cenaplarının Papazı” olmadığını bildirmişti.  Schueller bir zamanlar Viyana başpiskoposu Kardinal Christoph Schoenborn’un yardımcısı idi. 

Ajans Bizim