Siyaset
Giriş Tarihi : 29-10-2016 15:15   Güncelleme : 29-10-2016 16:29
Abone ol

Murat Emir, Ankara'daki kamyonlu engellemeyi Meclis gündemine taşıdı

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Cumhuriyetin ilan edilmesinin 93’ncü yılı nedeniyle Ankara’da, partisi CHP’nin gerçekleştirdiği ‘Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü’, ‘güvenlik’ adı altında engellemelerle karşılaştığını belirtirken, “Polis ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin güvenlik elemanları, polis bariyerleri ve kamyonlarla kapatılan yollara karşın binlerce vatandaşımız Ulus’taki İlk Meclis’te buluştu ve Anıtkabir’e yürüdü” dedi. Emir, Ankara’daki bu uygulamayı, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soyluya sordu.

Murat Emir, Ankara'daki kamyonlu engellemeyi Meclis gündemine taşıdı

CHP’li Emir’in, konuyla ilgili soru önergesi şöyle:

“Cumhuriyetimizin 93. yıldönümü nedeniyle başkentimiz Ankara’da, Ulus’taki İlk Meclis’ten Atatürk’ün kabri Anıtkabir’e, Cumhuriyet Halk Partisi olarak gerçekleştirdiğimiz “Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü’ binlerce vatandaşımızın katılımıyla gerçekleşti. Bu büyük coşku, hem polis teşkilatının hem de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin engellemelerine karşı başarıldı. ‘Güvenlik’ adı altındaki tedbirlerin, yürüyüşün başlangıç yeri olan Ulus’taki İlk Meclis’e vatandaşların kolaylıkla ulaşabilmesi için değil ulaşamaması için alındığı görüldü. Atatürk Bulvarı’nın Kızılay’dan Ulus’a kadar olan kısmının her iki tarafı polis bariyerleriyle kapatılıp, her 10 metrede bir polis ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin güvenlik elemanları görevlendirilerek vatandaşların Ulus’a gitmesi zorlaştırıldı. Söz konusu güzergâhta, kamyonlarla yolların kesildiği de dikkat çekti. Hür türlü yol kullanılarak Atatürk Bulvarı’ndan ara sokaklara, ara sokaklardan Atatürk Bulvarı’na geçiş imkânsız hale getirilmesine karşın halk, İlk Meclis’te ulaşmayı başardı.

Bu bağlamda;

1-    29 Ekim 2016 günü Ankara’da kaç polis, kaç Ankara Büyükşehir Belediyesi güvenlik elemanı görev almıştır?

2-    29 Ekim 2016 günü, başta Atatürk Bulvarı güzergâhında olmak üzere kaç adet polis bariyeri kullanılmıştır?

3-    29 Ekim 2016 günü Ankara’da, başta Atatürk Bulvarı olmak üzere ‘Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü’nün gerçekleştirildiği güzergâhta yolların kesilmesi için kaç adet kamyon kullanılmıştır. Bu kamyonlar Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait kamyonlar mıdır, yoksa kiralanmış mıdır?

4-    Söz konusu kamyonlar için kaç şoför görevlendirilmiştir ve Cumhuriyet Bayramı kutlamasını engellemeye çalışan bu kamyonların şoförlerine, Belediye çalışanları ise hafta sonu ve Bayram günü olması nedeniyle görev yaptırıldığı ek ücret verilecek midir? Verilecekse kişi başı kaç lira olacaktır?

5-    Tüm bu engeller Cumhuriyet Bayramı kutlamasını engelleme amacı mı taşımaktadır?