Siyaset
Giriş Tarihi : 08-05-2019 10:38

Nagehan Alçı: YSK CHP’nin itirazını kabul eder mi?

Habertürk yazarı hükümete yakınlığı ile bilinen Nagehan Alçı, CHP'nin bugün yapacağı ilçe seçimlerinin iptaline ilişkin başvuru değerlendirdi.

Nagehan Alçı: YSK CHP’nin itirazını kabul eder mi?

Nagehan Alçı bugünkü yazısının ilgili bölümünde, "Seçimi kazanan belediye başkanı ile sandıktan ikinci çıkan isim arasındaki farkı kapatacak kadar sandıktan sorumlu başkan kamu görevlisi değil ise o ilçeyi iptal edebilir." yorumunda bulundu.

Alçı'nın yazısı şöyle: 

YSK CHP’nin itirazını kabul eder mi?

YSK’nın İstanbul Büyükşehir kararına dayanarak CHP, YSK’ya tam kanunsuzluk kapsamında ilçe seçimlerinin de iptali için başvuru yaptı.

Partinin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu bunu Kübra’nın (Par) programında dün akşam açıkladıktan sonra Mehmet Bey’i program çıkışı aradım. Şunu söyledi:

“YSK, sandık kurullarının teşkillerinin usulsüz olduğu ve iptalleri gerektirdiği kararını verdiğine göre aynı sandık kurulu teşkilleri ile gidilen ilçe, il genel meclisi ve muhtarlık seçimleri de iptal edilmelidir. Bu bir tam kanunsuzluk halidir, süre kısıtı yoktur. Bu yönde itiraz hakkımızı kullanacağız. Şayet bir kanunsuzluk varsa tüm seviyedeki seçimlerin iptal edilmesi gerekir”

 

Bu süreçte biz Türkiye kamuoyu bazı kavramları da hayatımıza soktuk. “Olağanüstü itiraz”, “tam kanunsuzluk” gibi. Hukukçular bu kavramları farklı yorumluyorlar.

Mehmet Hadimi Yakupoğlu’na göre seçim kanunu net.

“Olağan ya da olağanüstü itiraz seçim günü ile ilgili usulsüzlük ya da yanlışlara yöneliktir, tam kanunsuzluk ise seçim öncesi olayları kapsar. Bu açıdan AK Parti’nin itirazını olağanüstü itiraz kapsamında değerlendirmek baştan yanlıştı, Tam kanunsuzluk olarak ele alınmalıydı.”

Peki aradaki fark ne? Yakupoğlu’na göre şu: Tam kanunsuzlukta süre kısıtı yok, geriye doğru işletilebiliyor ve önceki seçimlere yönelik de itirazda bulunabiliyorsunuz. Burada söz konusu olan itiraz gerekçesi, yani sandık başkanları ve görevlilerinin kamu görevlisi olma zorunluluğu Mart 2018’de getirildiği için 24 Haziran 2018 seçimleri bu kapsama giriyor.

YSK’nın MHP’li üyesi Kürşat Türker Ercan’a göre ise böyle bir ayrım yok. Tam kanunsuzluk seçim gününe yönelik de seçim öncesine yönelik de ileri sürülebilir. Ercan tam kanunsuzluğun bir hal olduğunu, olağan ya da olağanüstü itiraz süreçlerinde de işletilebileceğini söylüyor.

YSK CHP’nin itirazını ele alacak. Biliyorsunuz AK Parti ve MHP’nin Büyükçekmece ve Maltepe itirazlarını reddetti. Bunun sebebi kamu görevlisi olmadığı tespit edilen sandık başkanlarının bulunduğu sandıklara tekabül eden seçmen sayısının ilçelerde aradaki farkı kapatmaya yetmemesi imiş.

Şimdi de her ilçeye teker teker bakıp aynı mantıkla seçimi kazanan belediye başkanı ile sandıktan ikinci çıkan isim arasındaki farkı kapatacak kadar sandıktan sorumlu başkan kamu görevlisi değil ise o ilçeyi iptal edebilir.