Dünya
Giriş Tarihi : 18-01-2022 17:44   Güncelleme : 18-01-2022 17:44

Nazarbayev ortaya çıktı: 'Yetkilerimi devrettim, emekliyim'

Nursultan Nazarbayev, Kazakistan'daki ayaklanmanın ardından ilk kez halka hitap etti.

Nazarbayev ortaya çıktı: 'Yetkilerimi devrettim, emekliyim'

Kazakistan eski  Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, bu ay ülkeyi sarsan huzursuzluktan bu yana ilk kez  ortaya çıktı ve bir video konuşmasında açıklamada bulundu.  

Petrol üreticisi ülkeyi 30 yıl yöneten Nazarbayev, ülkenin seçkinleri arasında bir çatışma olmadığını, protestoların en şiddetli olduğu  sırada Kazakistan'da kaldığını söyledi.  

Protestoların başlamasından iki hafta sonra konuşan Nazarbayev, artık Orta Asya'nın en zengin ulusundan sorumlu olmadığını söyledi.  

Yurt dışına gittiği yönündeki söylentilere atfen Nazarbayev, '' (Cumhurbaşkanlığı) yetkilerimi 2019'da Cumhurbaşkanı Kasım Cömert  Tokayev'e devrettim ve o zamandan beri emekliyim ve Kazakistan'ın başkentinde hak ettiğim dinlenmedeyim, hiçbir yere gitmedim.  Başkan Kasım Cömert Tokayev tam yetkiye sahip'' dedi.

Nazarbayev, "Elitler içinde herhangi bir çatışma yok. Bununla ilgili söylentiler tamamen asılsızdır'' dedi.

Protestolar hakkında da yorum yapan Nazarbayev, ''Bu organize ayaklanma ve saldırıların amacı, ülkenin bütünlüğünü ve devletin temellerini yok etmekti. Yaşanan trajedi hepimize ders oldu. Tüm bu yağma ve cinayetleri kimin organize ettiğinin ortaya çıkarılması önemli. Soruşturma bu sorunun cevabını verecek" dedi.

Halkın öfkesi 81 yaşındaki Nazarbayev'i hedef alarak hükümet karşıtı bir harekete dönüşmeden önce araba yakıt fiyatlarında keskin bir artış nedeniyle huzursuzluk patlak vermişti. Başsavcılık, protestolarda en az 225 kişinin öldüğünü söyledi.

Nazarbayev'in protestolar sırasında aniden ortadan kaybolması ve eski devlet güvenlik şefi Karim Masimov'un vatana ihanet suçlamasıyla tutuklanması, eski cumhurbaşkanı ile halefi Tokayev arasında bir sürtüşmenin konuşulmasına neden oldu.

Huzursuzluğun zirvesinde, Tokayev, Nazarbayev'in cumhurbaşkanı olarak istifa ettikten sonra geniş yetkileri kullanmaya devam ettiği bir pozisyon olan güvenlik konseyi başkanlığını devraldığını söyledi.

Tokayev, güvenlik güçleri 19 milyonluk ülkenin kontrolünü geri kazandıktan sonra, Nazarbayev'in yönetimi altında servetlerini kazananların servetlerini halkla paylaşmalarını istediğini belirtti.  

15 Ocak'tan bu yana Nazarbayev'in üç damadı da devlet şirketlerindeki ve bir iş lobi grubundaki üst düzey görevlerinden istifa etti ve Tokayev, eski cumhurbaşkanının yeğenini Ulusal Güvenlik Komitesi'ndeki 2 numaralı pozisyondan görevden aldı.

Ajans Bizim

AdminAdmin