Ekonomi
Giriş Tarihi : 25-03-2021 11:12   Güncelleme : 25-03-2021 11:12
Abone ol

Necati Doğru'dan Şahap Kavcıoğlu'na çağrı: O susuyor, siz susmayın

Sözcü yazarı Necati Doğru, Naci Ağbal'ın yerine Merkez Bankası Başkanlığı'na getirilen Şahap Kavcıoğlu'na, "Naci Ağbal susuyor, siz açıklayın gizleneni" çağrısını yaptı.

Necati Doğru'dan Şahap Kavcıoğlu'na çağrı: O susuyor, siz susmayın

Sözcü yazarı Necati Doğru, Naci Ağbal'ın yerine Merkez Bankası Başkanlığı'na getirilen Şahap Kavcıoğlu'na, "Naci Ağbal susuyor, siz açıklayın gizleneni" çağrısını yaptı.

Doğru, "Merkez Bankası'ndan bir ya da birkaç kurum 450 milyon dolarlık alım yaptı. Ve bu alımlar tam da Naci Başkan'ın görevden atıldığı ve yerine siz Şahap Başkan'ın getirildiği saatlere denk geldi. Vurdular voliyi" diye yazdı.

Doğru yazısında, "Şahap Başkan, giden ağam, gelen paşam; sizden önceki Naci Başkan, “niçin koltuğa oturtuldu, faizi yüzde 19'a dayayana kadar arkası sıvazlandı da sonra niçin koltuktan şafak vakti atıldı” sorusunun cevabını en iyi bilen insandı. O susuyor. Siz susmayın. Sizin Merkez Bankası Başkanlığı'na getirildiğiniz gece olup bitenler milletin ağzına düştü, ağzı olan konuşuyor ve vicdanı olan da 'gizlenen nedir' bilmek istiyor. O gecenin öncesi: Cuma günüydü. Merkez Bankası'ndan bir ya da birkaç kurum 450 milyon dolarlık alım yaptı. Ve bu alımlar tam da Naci Başkan'ın görevden atıldığı ve yerine siz Şahap Başkan'ın getirildiği saatlere denk geldi. Dolar da fırladı. 1 Dolar: 7.20'ydi. 1 Dolar: 8.20 oldu. Vurdular voliyi. Voli: Vurgun. Yüksek kazanç. Gece soygunu." ifadesini kullandı. 

Doğru, yazısında şunları kaydetti:

"Siz de köşenizde yazdınız ve destek oldunuz; “doların deli yükselişini indirmek için Merkez Bankası'nın rezervinden (Milletin kara gün parası) 128 milyar dolar” satıldı. Kimlere satıldığı gizleniyor. Naci Başkan bu gizleneni açıklayacak yürekliliği gösteremedi.

Siz gazetecisiniz; gizleneni bulunca yazmak, gazeteci ahlakının birinci şartıdır. Merkez Bankası'ndan 128 milyar doları ve sizin başkanlık koltuğuna oturtulduğunuz gecenin gündüzünde 450 milyon doları kimler, ne zaman, ne miktarlarda aldılar? Bilgi şimdi sizde var.

Vazgeçtim profesör ahlakını, doktoralı akademisyen ahlakını, politikacı ahlakını, milletvekili ahlakını, Merkez Bankası Başkanı ahlakını… Siz gösteriniz gazeteci ahlakını! Açıklayınız gizleneni."