Gündem
Giriş Tarihi : 06-08-2020 15:15   Güncelleme : 06-08-2020 15:15
Abone ol

Necati Elidüzgün Yaşamını Yitirdi

79 yıllık kuyumculuk mesleğini oğullarından torunlarına kadar sürdürmüş, Türk kuyumculuğunun en önemli usta ve zanaatkarları arasında gösterilen Necati Elidüzgün Yaşamını yitirdi.

Necati Elidüzgün Yaşamını Yitirdi

79 yıllık kuyumculuk mesleğini oğullarından torunlarına kadar sürdürmüş; Türk kuyumculuğunun en önemli usta ve zanaatkarları arasında gösterilen Necati Elidüzgün, yaşamını yitirdi. 

1941 senesinde Konya’da başladığı meslek hayatına, 1943 yılında yaklaşık 2 yıl kadar Hatay’da devam ettikten sonra Istanbul Kapalıçarşı’ya gelerek bugünkü Çuhacıhan’da ilk atölyesini açıp, altın imalatına başlayan ve sektörde asıl işini imalat ve zanaatkarlık olarak tanımlayan Necati Elidüzgün, hem toptan hem de perakende satış konusunda kuyumculuk sektörüne yön veren markalardan olan Elidüzgün Kuyumculuk’un kuruculuğunu yapmıştır. Kuyumculuk sektörünün kalbi olarak bilinen Kapalıçarşı’da uzun yıllar Elidüzgün Kuyumculuk markasıyla güvene dayalı ticaret yapan ve sektördeki tecrübesini kanıtlayan Necati Elidüzgün; 1969 yılında meslektaşlarının da desteğini alarak bugün Türkiye’nin en önemli meslek odalarından biri durumuda olan “İstanbul Kuyumcular Odası (İKO)”nun kurucu başkanlığını yapmıştır.

 

ÜST DÜZEY GÖREVLER ÜSTLENDİ

1969 yılında temelleri atılan bugünkü İstanbul Kuyumcular Odası’nın 24 yıl kurucu başkanlığını yürüten ve kuyumculuk sektörünün bugünlere gelmesi için sektöre ve ülkemize birçok kazanım sağlayan Necati Elidüzgün, 15 yıl kadar “Türkiye Kuyumcuları Yürütme Kurulu Başkanı” görevini de başarıyla sürdürmüştür. 24 yıllık İKO Başkanlığı sürecinin ardından kendi rıza ve arzusuyla görevini bırakmış; ancak geri kalan sürede de kuyumculuk sektörünün gelişmesi için ELİDÜZGÜN Kuyumculuk altında çalışmalarını devam ettirmiştir.

 

KUYUMCUKENT’İN FİKİR BABASI

1988 yılında ortaya attığı büyük bir fikir ile tüm kuyumculuk profesyonellerini bir araya getirmeyi hedefleyen ve bugün “KUYUMCUKENT” olarak hizmete devam eden dev projenin fikir babalığını yapmış, 1988 yılında kurulan Kuyumcukent Kooperatifi’nin de 1998 yılına dek kurucu başkanlığını yapmıştır. KUYUMCUKENT Kooperatifi’nin başkanlığını yürüttüğü 20 yıl boyunca, bugünkü devasa arazinin satın alımından inşaatının yapımına; sektördeki kuyumcuları bu proje etrafında birleştirmeye kadar birçok çalışmayı birebir gerçekleştirmiş. Projenin atölye tarafı olarak bilinen 180.000 m2 kapalı alan inşaatını bizzat kendi mimar ve mühendisleri ile bitirmiştir.

Necati ELİDÜZGÜN, 06.08.2020 tarihinde 91 yaşında Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.