Yerel Haberler
Giriş Tarihi : 29-03-2016 10:50   Güncelleme : 29-03-2016 10:50
Abone ol

Nevşehir’de 'Lambalar Konuşuyor, Engeller Aşılıyor'

NEVŞEHİR - Nevşehir’de ilk kez Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi kavşağındaki sinyalizasyon sisteminin bulunduğu alanda, görme engelli vatandaşların karşıdan karşıya geçmelerini kolaylaştırmak için sesli sinyalizasyon sistemi uygulamasına geçildi

Nevşehir’de 'Lambalar Konuşuyor, Engeller Aşılıyor'
NEVŞEHİR - Nevşehir’de ilk kez Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi kavşağındaki sinyalizasyon sisteminin bulunduğu alanda, görme engelli vatandaşların karşıdan karşıya geçmelerini kolaylaştırmak için sesli sinyalizasyon sistemi uygulamasına geçildi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 3. sınıf öğrencileri Merve Gezgin, Büşra Özev, Cansu Meniye, Özge Metin, Esra Özer ve Latife Aydın’ın ‘Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi’ kapsamında gerçekleştirmeyi planladıkları 'Lambalar Konuşuyor, Engeller Aşılıyor' adlı proje, Nevşehir Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirildi. Proje ile ışığın rengine göre ses çıkartacak sesli sinyalizasyon sistemi, kavşaktaki sinyalizasyon direklerine yerleştirilerek engellilerin hizmetine sunuldu.

Proje kapsamında ilk olarak Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi çevresinde kavşakta hayata geçirilen sesli sinyalizasyon sisteminin, görme engellilerin günlük yaşamını kolaylaştıracağını belirten proje grubu öğrencileri, görme engellinin karşıdan karşıya geçmek için birini beklemek durumunda kalmayacağını, sistemin çalışmasıyla birlikte görme engellilerin trafikte daha kolay hareket edebileceğini ifade etti.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği 3. sınıf öğrencileri, şunları kaydetti: “Görme engelli arkadaşlarımız yolun karşısına geçmek istediklerinde zor anlar yaşıyordu. Bu nedenle hızla akan trafikte tehlikelerle karşı karşıya kalıyorlardı. Biz de Nevşehir Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri ile görüşerek üniversitemiz çevresine ülkemizin birçok noktasında kullanılan sesli trafik ışığı yerleştirilmesi talebinde bulunduk. Bu talebimiz de yerine getirildi. Sistem, ışığın rengine göre ses çıkararak engelli kardeşlerimizi uyaracak. Hayat artık onlar için daha kolay ve daha anlamlı olacak. Bizim sesimizi duyan başta Nevşehir Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Mehmet Uluçay ve ekibine hayata geçirmeye çalıştığımız projede bize danışmanlık yaparak her konuda yol gösteren hocamız Yrd. Doç. Dr. Nilgün Dağ’a teşekkür ediyoruz."

Projenin hayata geçirilmesine katkı sağlayan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği 3. sınıf öğrencileri Merve Gezgin, Büşra Özev, Cansu Meniye, Özge Metin, Esra Özer ve Latife Aydın ve onlara danışmanlık görevini yürüten Yrd. Doç. Dr. Nilgün Dağ’a Nevşehir Belediyesi tarafından bir de teşekkür belgesi takdim edildi.

Projenin başarılı olması halinde il genelindeki tüm sinyalizasyon direklerinin bulunduğu alanlarda da yaygınlaştırılması hedefleniyor.Cihan [gallery ids="33229,33230"]