Spor
Giriş Tarihi : 19-06-2016 23:54   Güncelleme : 19-06-2016 23:54
Abone ol

Nico Rosberg Bakü’de tarih yazdı

Formula 1’de sezonun sekizinci yarışı Avrupa Grand Prix’isinde Mercedes AMG Petronas’ın Alman pilotu Nico Rosberg zafere erişti.

Nico Rosberg Bakü’de tarih yazdı

Sezonun ilk dört yarışını kazandıktan sonra yeniden podyumun en üst basamağına çıkmak için Avrupa Grand Prix’sini bekleyen Rosberg, böylece hem Bakü’de tarihin ilk galibiyetini elde etti hem de şampiyona liderliğini sürdürdü. Şanssız bir sıralama turu geçiren Lewis Hamilton ise 10. cepten başladığı yarışı 5. olarak tamamladı.

Formula 1’de takvimin sekizinci yarışı olan Avrupa Grand Prix’isini Mercedes AMG Petronas’ın şampiyona lideri pilotu Nico Rosberg kazandı. Başarılı pilot böylece Bakü’de yapılan tarihin ilk Formula 1 mücadelesinde birinciliği elde ederken, pilotlar sıralamasındaki ilk sırasını da korudu. 

Sezonun ilk 4 yarışını kazanan Alman pilot, 2016 sezonundaki galibiyet sayısını da 5’e yükseltmiş oldu. Son iki yarışın kazananı Lewis Hamilton ise sıralama turlarında yaşadığı probleme rağmen 10. cepten başladığı mücadeleyi 5. sırada tamamlamayı başardı.

Bakü caddelerinde koşulan yarışa ilk cepten başlayan Nico Rosberg, seçtiği pit-stop taktiği ile liderliği hiç kaybetmeden, en yakın rakibinden 16.696 saniye önde kalarak damalı bayrağın altından geçen ilk isim oldu. Takım arkadaşı Lewis Hamilton ise startla birlikte yukarıya doğru tırmanmaya başladı. Sıralama turları sırasında sağ ön lastiğini duvara çarpan ve 10. cepten mücadeleye başlamak durumunda kalan Britanyalı pilot, 5. sıraya kadar yükselebildi.

Kanada Grand Prix’i sonrasında lider Nico Rosberg 141 puanla liderliğini sürdürürken Lewis Hamilton 117 puanla takım arkadaşının ardından ikinciliğini sürdürdü. Mercedes AMG Petronas da pilotlarının Bakü’de topladığı 35 puanla toplamda 258 puanla zirvedeki yerini kimseye bırakmadı.

Formula 1’de 2016’nın dokuzuncu yarışı Avusturya Grand Prix’i 3 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşecek. Spielberg şehrinde koşulan son iki yarışı da Nico Rosberg kazanırken, Lewis Hamilton takım arkadaşını takip etmişti.Cihan