Dünya
Giriş Tarihi : 14-01-2022 13:46   Güncelleme : 14-01-2022 13:46
Abone ol

Nobel komitesi Etiyopya başbakanını eleştirdi

Nobel komitesi, 2019’da barış ödülü verdiği Etiyopya başbakanı Abiy Ahmet’i, Tigray bölgesine karşı sürdürdüğü savaş nedeniyle eleştirdi.

Nobel komitesi Etiyopya başbakanını eleştirdi

Nobel komitesi, 2019’da barış ödülü verdiği Etiyopya başbakanı Abiy Ahmet’i, Tigray bölgesine karşı sürdürdüğü savaş nedeniyle eleştirdi.

Komiteden yapılan açıklamada, Abiy Ahmed’in “bir başbakan ve Nobel Barış Ödülü sahibi olarak, çatışmayı sona erdirme ve barışa katkıda bulunma konusunda özel bir sorumluluğu olduğu” belirtildi. Açıklamada,  “Abiy Ahmed’e ödülün 2019’daki çabaları ve haklı görülebilecek beklentiler temelinde verildiğini vurgulamak zorunludur” denildi.

Time dergisinin haberine göre, Komite Nobel ödülleri hakkındaki değerlendirmelerinin gizli olduğunu vurgulayarak, “dahası, Etiyopya’daki gelişmeler konusunda sürekli değerlendirmelerde bulunmak ya da bir Nobel ödül sahibinin, ödül verildikten sonraki tutumunu değerlendirmek bizim görevimiz değildir ”dedi.

Komite, Tigray’daki “insani durumun çok ciddi olduğunu ve insani yardımların yeterli düzeyde yapılmamasının kabul edilemeyeceğini” belirtti.

Abiy Ahmed Eritre ile ülkesi arasındaki savaşı sona erdirme konusundaki katkıları nedeniyle Nobel Barış Ödülü’nü almıştı. Ancak daha sonra Abiy, Tigray bölgesindeki yerel liderlerle arasında çıkan anlaşmazlık üzerine, Eritre ile birlikte bölgeye asker göndererek çatışmaları başlatmıştı.

Eski bir Tigray devlet görevlisi olan Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı bir açıklamada “dünyada hiçbir yerde Tigray’daki gibi bir cehennem yaşanmıyor” demiş ve Tigray’a ilaç göndermelerine için vermesi için Etiyopya hükümeti ile yaptıkları görüşmelerin başarısız olduğunu söylemişti.

Etiyopya başbakanlığından Nobel komitesinin açıklaması ile ilgili herhangi bir tepki gelmedi.

Ajans Bizim