Gündem
Giriş Tarihi : 24-09-2021 10:04   Güncelleme : 24-09-2021 10:04
Abone ol

'O karar bizzat Erdoğan tarafından verildi!'

Taha Akyol, Merkez Bankası'nın aldığı faiz kararının bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildiğini söyledi.

'O karar bizzat Erdoğan tarafından verildi!'

Taha Akyol, Merkez Bankası'nın dünkü PPK toplantısında aldığı 100 baz puanlık faiz indirimi kararının bizzat AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini söyledi.

Karar gazetesi yazarı Taha Akyol, bugünkü köşe yazısında "Merkez Bankası’nın faiz oranını yüzde 19’dan yüzde 18’e indirmesi tabii Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı… Gerçi bu karar Para Politikası Kurulu’nda alındı… Fakat CB sisteminde bütün kurulların, bütün kamu kurumlarının asli karar vericisi Cumhurbaşkanı’dır." diye yazdı.

"EMİRLE FAİZ İNDİRTİLİNCE YİNDE DÖVİZ YÜKSELDİ"

"Ve 2014 yılından beri sürekli denendiği gibi, emirle faiz indirtilince yine döviz yükseldi…" diye yazan Akyol, "Bunun anlamı bütün ithal girdilerinin pahalanması ve enflasyonun, ardından da faizin artması olacak! Reuters, Ekim’de elektrik ve doğalgaza yüzde 15 zam geleceğini açıkladı bile… Daha vahim olanı, kurumlara, kurallara güvenin daha da sarsılmasıdır." ifadelerini kullandı.

 İktidarların önceliğinin oy kazanmak olduğunu belirten Akyol, "Merkez Bankası’nın bağımsızlığına tahammül edemeyen bir iktidar, ekonomiyi rasyonel olarak yönetemez" dedi.

Akyol, şu görüşlerini dile getirdi:

"İster, bağımsız politikalarıyla uzun vadeli güven veren Naci Ağbal’a siyasi iktidar ancak 4 ay 13 gün tahammül edebildi! Yerine, “laf dinleyen” Kavcıoğlu’nu getirdi; Merkez Bankası görülmedik çapta bir kadro değişimine tabi tutuldu. Netice ortada…

Süreyya Serdengeçti gibi, Durmuş Yılmaz gibi, Erdem Başçı ve Naci Ağbal gibi Merkez Bankası başkanları ve 2001’de çıkarılan kanundaki gibi bağımsız Merkez Bankası olsaydı ne ihtiyat akçesi bütçeye aktırılır, ne 128 milyar dolar heba edilirdi ne de enflasyon, faiz ve döviz ve piyasaların güvensizliği bu durumda olurdu."

 gercekgundem.com