Dünya
Giriş Tarihi : 09-07-2016 13:38   Güncelleme : 09-07-2016 13:38
Abone ol

Obama, NATO zirvesini yarıda kesiyor

ABD'de art arda siyahi 2 kişinin polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından başlayan protesto gösterileri, birçok eyalete yayıldı. Varşova'da düzenlenen NATO zirvesine katılan ABD Başkanı Barack Obama'nın da Dallas'taki olaylar nedeniyle ziyaretini yarıda keserek ülkesine döneceği açıklandı.

Obama, NATO zirvesini yarıda kesiyor

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada pazar günü ABD'ye dönecek olan Obama'nın gelecek hafta da Dallas'a gideceği belirtildi. 
Aralarında New York, Washington DC'nin de bulunduğu 10'dan fazla eyalette göstericiler, sokaklarda. 

Atlanta'da binlerce gösterici kent merkezinde trafiği durdurdu, Illinois eyaletinde göstericiler ABD Başkanı Barack Obama'nın eskiden yaşadığı evin önünde toplandı.

Bu arada Dallas eyaletinde düzenlenen protesto sırasında 5 polis memurunu öldüren saldırganın kimliği açıklandı. 2’si sivil toplam 9 kişinin de yaralandığı saldırının ölü ele geçirilen şüphelisinin Micah X. Johnson adında 25 yaşında bir Dallaslı olduğu ortaya çıktı. Saldırganın Amerikan ordusunda yedek asker olarak görev yaptığı ve Afganistan’da bulunduğu tespit edildi. Şüphelinin herhangi bir örgütle bağlantısının olmadığı kaydedildi.

Dallas Polis Şefi David Brown, pazarlıklardan netice alınamayınca bomba yüklü bir robotla öldürülen saldırganla yapılan görüşmeleri aktardı:
“Zanlı, siyahilere yönelik şiddetten duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Son dönemde polis kurşunuyla ölen siyahilerden dolayı üzgündü. Beyaz insanlara duyduğu öfkeden bahsetti. Polis memurlarını öldürmek istedi, 

Amerika'da polisin 48 saat içinde iki Afrika kökenli kişiyi öldürmesi üzerine Dallas Eyaleti'nde başlayan olaylar, dün ülkenin gündemine bomba gibi düşmüştü. 

ABD'nin Louisiana eyaletine bağlı Baton Rouge'da Salı günü Alton Sterling adlı bir siyah polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Sterling'in ölümünden bir gün sonra Minnesotaeyaletine bağlı St. Paul'de yine başka bir siyah Philando Castile trafik ışıklarında arabanın içindeyken polisin dışarıdan ateş etmesi sonucu ölmüştü. 

 

 

CİHAN