Dünya
Giriş Tarihi : 31-05-2016 10:58   Güncelleme : 31-05-2016 10:58
Abone ol

Obama Ulusal Anma Günü'ne katıldı

ABD'de ordu mensupları ve savaşlarda hayatını kaybedenler için düzenlenen “Ulusal Anma Günü” törenine Başkan Barack Obama da katıldı.

Obama Ulusal Anma Günü'ne katıldı

Washington'da bulunan Ulusal Arlington Mezarlığı’naki “Meçhul Asker Anıtı” önüne ABD Başkanı Barack Obama tarafından kırmızı, beyaz ve mavi renk çiçeklerle hazırlanmış çelenk bırakıldı. Ardından, Başkan Obama yaptığı konuşmada, ülke için tarih boyunca yaşamlarını yitiren ve muharip ordu mensuplarının gönülden hatırlanmayı hak ettiklerini belirtti.

Obama; “Ulusumuzun yüzde birinden azı orduda üniforma giydiği için, Amerikalıların çok azı bu vatanseverliği görür." ifadesini kullandı. Onlar gönülden hatırlanmayı hak ediyorlar. Tüm mücadeleyi gösterdikten sonra evlere dönen kahraman askerlerimiz için sağlık bakımı ve iş gibi imkânları kendilerine sunarak, onların kazandıklarını tam anlamıyla onlara geri verebildiğimizden emin olmamız gerekir” diye ekledi. 

Eski muharip ve yakınlarının oluşturduğu motosikletli gruplar, düzenlenen törenlerdeki geçitlerde yerini aldı. Her yıl düzenlenen ve ‘Rolling Thunder’ adı verilen geçit töreni, ilk defa 1988 yılında, savaşlarda yaşamını yitiren Amerikan askerlerini anmak için yapılmıştı. Bu geçide her yıl binlerce motosikletli katılıyor.

Arlington Ulusal Mezarlığı 1868 yılında, 600 bin kişinin öldüğü ve üç yıl süren, Güney ve Kuzey eyaletlerinin savaştığı iç savaş sonrası yapıldı. ABD'de her yıl mayıs ayının son Pazartesi gününde Anma Günü törenleri düzenleniyor. 

CİHAN