Dünya
Giriş Tarihi : 10-07-2016 12:30   Güncelleme : 10-07-2016 12:30
Abone ol

Obama'dan ABD'nin bölündüğü iddialarına yanıt

ABD'de 2 siyahinin ve daha sonra da 5 polisin öldürülmesinin ardından NATO zirvesi için bulunduğu Polonya'dan ziyaretini kesip geri döneceği açıklanan Obama, "Amerika'nın bölündüğünü söyleyenlere inanmıyorum." dedi.

Obama'dan ABD'nin bölündüğü iddialarına yanıt

ABD'de art arda siyahi 2 kişinin polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından başlayan protesto gösterilerinde 5 polis memurunun da öldürülmesiyle tansiyon yükseldi. Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamada, NATO zirvesi için başkent Varşova'da bulunan Obama'nın ziyaretini yarıda keseceği ve bugün ülkeye döneceği açıklandı. Amerika’nın Sesi (VOA) radyosunda yer alan bir habere göre, Obama tüm bu yaşananları "acı dolu bir hafta" diye niteledi. Obama, Varşova’da düzenlediği basın toplantısında "Amerika’nın bölündüğünü söyleyenlere inanmıyorum." ifadelerini kullandı. 

Obama konuşmasında ülkede meydana gelen polis ve azınlıklar arasındaki gerginlikle baş edebilecek bir altyapılarının olduğuna dikkat çekti. Dallas saldırganı olarak ortaya çıkan Micah Johnson’ı “kaçık” şeklinde niteyelen Obama, saldırganın Amerikalı siyahları temsil etmediğini söyledi. Obama ayrıca, bireysel silahlanmanın kısıtlanmasıyla bu tür eylemlerin yapılmasının daha zor hale getirilebileceğine işaret etti. 

Bu akşam başkent Washington’a dönmesi beklenen Obama, daha sonra ise Teksas eyaletinin Dallas şehrine gidecek.

CİHAN