Gündem
Giriş Tarihi : 24-02-2016 09:25   Güncelleme : 24-02-2016 09:25

Obezite kalp krizi riskini arttırıyor

BURSA - Bursa Özel Esentepe Hastanesi'nden Genel Cerrahi Uzmanı Op

Obezite kalp krizi riskini arttırıyor
BURSA - Bursa Özel Esentepe Hastanesi'nden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ergin Kopal, obezitenin kalp krizi dahil bir çok hastalığa sebep olduğunu söyledi. Dolaşım, solunum ve endokrin sistem hastalıkları, uyku bozuklukları ve psikolojik sorunlara yol açmasının yanı sıra birçok kanser riskini tetikleyen obezitenin, yüzyılın sağlık sorunu olduğuna vurgu yapan Kopal, dünya genelinde her yıl milyonlarca insanın ölümüne neden olan obezitenin, değişen yaşam ve beslenme alışkanlıklarıyla birlikte her geçen gün daha da arttığını ifade etti.

Obez olan bireylerde yüksek oranda rastlanan leptin hormonunun kalp krizi riskini önemli ölçüde arttırdığına vurgu yapan Kopal, "Birçok araştırmaya göre, obezitenin neden olduğu hormonal değişikliklerin kalp damarlarında ciddi hasarlara neden olduğu ve buna bağlı olarak da kalp krizinden kaynaklı ölümlere sebebiyet verdiği görülüyor. Obezite hastalık durumuna dönüşmüşse ve diyet, egzersiz, yaşam şekli değişikliği gibi birtakım tedbirlerle kontrol altına alınamıyorsa, operasyon işlemi gerçekleştirilebilir. Cerrahi müdahale sonrasında, kilo verme ile beraber obez kişilerde bulunan diyabet, hipertansiyon gibi birçok hastalığın tedavisi de daha kolay hale getirilebilmektedir." diye konuştu.

Türkiye'de yaşayan her 5 kişiden 1'inin obezite hastası olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Ergin Kopal, şöyle konuştu: "Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünya üzerinde 400 milyondan fazla kişi obez ve 1,6 milyar kişi de hafif şişman olarak tanımlanıyor. Her yıl en az 2,6 milyon insan da obeziteye bağlı nedenlerden dolayı ne yazık ki hayatını kaybetmektedir. Bu yüksek rakamlar zaten durumun ciddiyetini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ve şehirleşmenin beraberinde getirdiği yaşam ve beslenme alışkanlıklarındaki değişimler, dünyanın birçok noktasında obezitenin endişe verici şekilde artmasına neden olmuş durumda."

Obezite ile mücadele konusunda, son yıllarda devletin de önemli teşvik politikaları olduğunu vurgulayan Kopal, şunları kaydetti: "Toplumsal farkındalık olduğu kadar bireysel farkındalık da büyük önem taşıyor. Aşırı ve yanlış beslenme ile hareketsizlikten ortaya çıkan obezite, birçok hastalığa sebebiyet verdiği gibi kişiyi sosyal yaşantısından da uzaklaştırır. Obezite ile verilen mücadele demek, aynı anda obezitenin neden olduğu hastalıkların tamamı ile de mücadele etmek anlamına geliyor. Yaşam kalitesini ve ömrünü uzatmak isteyen kişi mutlaka sağlıklı beslenmeli ve ideal kilosunu korumalıdır. Tedavi uzun ve süreklilik isteyen bir süreç olduğu için bireyin mücadeleden asla vazgeçmemesi gerekiyor."Cihan [gallery ids="15036"]
AdminAdmin