Yerel Haberler
Giriş Tarihi : 21-04-2016 18:26   Güncelleme : 21-04-2016 18:26
Abone ol

Öğrenciler, tatbikatta yaralanan arkadaşlarına ilk müdahaleyi yaptı

ZONGULDAK - Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde UMKE, 112, polis ve itfaiye ekiplerinin katılımıyla Kandilli Teknik Meslek ve Anadolu Lisesi bahçesinde geniş çaplı tatbikat gerçekleştirildi

Öğrenciler, tatbikatta yaralanan arkadaşlarına ilk müdahaleyi yaptı
ZONGULDAK - Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde UMKE, 112, polis ve itfaiye ekiplerinin katılımıyla Kandilli Teknik Meslek ve Anadolu Lisesi bahçesinde geniş çaplı tatbikat gerçekleştirildi. Senaryo gereği okul bahçesindeki LPG'li aracın patlaması sonucu çok sayıda öğrenci hayatını kaybetti, çok sayıda öğrenci yaralandı.

Senaryo gereği okul bahçesinde LPG'li aracın patlaması sonucu yaralanan öğrencilere ilk müdahaleyi yine öğrenci arkadaşları yaptı. Okulun meslek dersi öğretmeni Hüseyin Kaymaz 112 ve itfaiye ekiplerine haber verirken, olay yerine gelen ekipler yaralıların durumlarını kontrol etti. Durumlarını kollarına takılan bantlarla aciliyet sıralaması yapılan yaralılara Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri (UMKE) ve 112 ekipleri müdahale etti. Yanan araç ise İtfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Okul bahçesince hazırlanan sarı, yeşil ve kırmızı alanlara ayrılan öğrenciler sırayla hastaneye taşındı. Olayda hayatını kaybeden öğrencilerin üzeri beyaz çarşaf ile kapatıldı. Tatbikatta ayrıca binada yaralanan öğrenciler de kurtarma çalışması kapsamında itfaiye ekipleri tarafından iplerle indirildi.

Gerçekleştirilen tatbikatın her türlü olağan durumlara karşı hazırlıklı olabilmeleri için değişik zamanlarda yapıldığını kaydeden İl Sağlık Müdür Yardımcısı Emre Karaahmetoğlu, tatbikatın başarı ile tamamlandığını söyledi.

Tatbikat sonunda ekipler hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra okuldan ayrıldı. Tatbikata 3 UMKE, 8 adet 112 ambulansı, 3 itfaiye aracı ve polisler katıldı.Cihan