Siyaset
Giriş Tarihi : 25-07-2018 11:31   Güncelleme : 25-07-2018 11:35
Abone ol

Ombudsman’dan İçişleri Bakanlığına ablukayı kaldır tavsiyesi

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, İnsan Hakları Anıtı ablukasının kaldırılması için İçişleri Bakanlığı’na dilekçe vermiş ve dilekçesi reddedilmişti. Bakanlığın ret kararından sonra konuyu Ombudsmanlık Kurumuna taşıyan Tanal’a Kamu Denetçiliği Kurumundan destek kararı çıktı. Tanal, “Kamu Denetçiliği Kurumu, Ankara Yüksel Caddesindeki İnsan Hakları Anıtı’nın etrafındaki bariyerlerin kaldırılması yönünde İçişleri Bakanlığı’na ve Ankara Valiliği’ne tavsiye kararı verdi. Bakanlık ve Valilik bu tavsiye kararını dikkate almalıdır” dedi.

Ombudsman’dan İçişleri Bakanlığına ablukayı kaldır tavsiyesi

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Ankara’nın en işlek yerleşkesinde, Kızılay Yüksel Caddesinin ortasında ablukaya alınmış anıt görüntüsünün Türkiye’ye yakışmadığını ifade etti. İnsan Hakları Anıtı’nın ablukaya alınmış haline ilişkin Tanal, İçişleri Bakanlığı’na ve Ankara Valiliği’ne başvuruda bulunmuş ve kaldırılmasını talep etmişti. Tanal’ın bu kararı İçişleri Bakanlığınca reddedilmişti. Bunun üzerine Tanal, Kamu Denetçiliği Kurumu’na tavsiye kararda bulunması için başvuruda bulundu. Kamu Denetçiliği Kurumu kararını verdi. Tanal’ın ve İnsan Hakları Anıtı ablukasının kaldırılmasından yana karar açıklayan Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kararı ise şöyle:

KAMU DENETÇİSİ YAHYA AKMAN’IN, KAMU BAŞDENETÇİSİ’NE ÖNERİSİ

“Kamu Denetçisi inceleme ve araştırma neticesinde, insanın doğuştan girdiği devredilemez ve kutsal nitelikteki haklarını yöneticilere ve yönetilenlere hatırlatma suretiyle, haklara saygı gösterilmesini amaçlayan, insanın hak ve özgürlüklerinden en üst düzeyde yararlandığı onurlu bir yaşam sürmesi için küresel düzeyde rehber ilkeler ortaya koyan “İnsan Hakları Evrensel Birligesi’nin” somutlaştığı, vücut bulduğu “İnsan Hakları Anıtının” toplumun farklı renklerinin düşünce ve söylemlerin bir araya geldiği bir toplama ve buluşma noktası olduğunu; anıtın belirli bir görüş etrafında kamuoyu oluşturmak ve siyasal karar organlarını etkilemek amacıyla toplumsal eylemlerin merkezi ve bir parçası haline getirilmek istenmesinin, çoğulculuk, açık fikirlilik ve hoşgörü temelinde şekillenen demokratik toplumun gereği olduğu, öte yandan heykelin, tüm insanlığın ortak değerlerini simgelediği göz önünde bulundurulduğunda, belirli bir görüşe mensup kişilerce sahiplenilmesini engellemek amacıyla etrafının çevik bariyerle çevrelenerek heykele erişimin engellenmesinin, heykelin belirli bir görüşe mensup kişilerin temsil ettiği değerler ile özdeşleşmesi fikrini pekiştirdiği, bununla birlikte 05.06.2018 tarihinde eylem noktasına yapılan keşifte, 3 ila 5 kişinin Mimarla Odası’ndan harekete geçtiği, aynı anda Konur Sokak’ta konuşlanan polis aracının eylemcileri eylem noktasına varmadan 2-3 dakika içinde gözaltına aldığı, bu hususun günde 2 defa olmak üzere devam ettiği ve HER DEFASINDA EYLEMİN GERÇEKLEŞMEDEN ENGELLENDİĞİ TESPİT EDİLDİĞİNDEN İNSAN HAKLARI ANITI’NIN ETRAFINI ÇEVRELEYEN ÇEVİK BARİYERLERİN KALDIRILARAK, ANITIN TEKRAR HALK İLE BULUŞMASININ SAĞLANMASI YÖNÜNDE İDAREYE TAVSİYEDE BULUNULMASI GEREKTİĞİ KANAATİ VE SONUCUNA ULAŞILMIŞTIR.”