Dünya
Giriş Tarihi : 08-03-2016 14:46   Güncelleme : 08-03-2016 14:46

Otobüs biletçileri isyan etti: İdrarımızı kovalara yapıyoruz

BÜKREŞ - Romanya'da aldıkları ücreti, iş koşullarını ve yapılan yolsuzlukları protesto eden belediye otobüsü şoförleri ve biletçileri, Parlamento binası önünde protesto gösterisi düzenledi

Otobüs biletçileri isyan etti: İdrarımızı kovalara yapıyoruz
BÜKREŞ - Romanya'da aldıkları ücreti, iş koşullarını ve yapılan yolsuzlukları protesto eden belediye otobüsü şoförleri ve biletçileri, Parlamento binası önünde protesto gösterisi düzenledi.

Romanya'nın başkenti Bükreş'te belediye otobüs şoförleri iş koşullarını yetkililere duyurabilmek için bugün Çavuşescu sarayı olarak anılan Parlamento sarayı önünde protesto gösterisi düzenledi. Şoförler çalışma koşullarını, aldıkları ücretleri ve belediye otobüslerine yapılmayan tamiratlara dikkat çekti.

"ÇALDIĞINIZ KADAR KAZANAMIYORUZ, ÖZÜR DİLERİZ"

Yapılan protestoda şoförlerin çalışma koşullarını gösteren resimler sergilendi. Kullandıkları tuvaletlerin normal standartlarda olmadığını belirtildi. Bilet satan görevlilerin tuvalet için kovaları kullandığı ifade edildi. Ayrıca araçların sürekli arıza verdiğini belirten şoförler, belediyenin kaynaklarının yeterli olmadığını, araçların yüzde 40'ını kullanılamaz durumda beklediğini belirtti. Açılan dövizlerde yolsuzluk yapan yöneticilerin olduğu belirtilerek "Çaldığınız kadar kazanamıyoruz özür dileriz!" ifadeleri kullanıldı.

Protestoya gelen bir şoför, "İçinde bulunduğumuz kötü şartları protesto için geldik buraya. Bu başkentte kimse şoförlere ve belediye otobüslerine saygı duymuyor, kurallara uymuyor. Ayrıca bu yönetim yolsuzluklar yapıyor." dedi.

Crangea İonel adlı şoför de "Aldığımız maaşları, çalışma şartlarını, araçların sürekli tamirat gerektirmesini ve yedek parça sıkıntısını protesto için geldik. Bazı araçlar tamir ediliyor ancak yeterli değil. Toplamda yüzde 40 araç çalışamaz durumda, garajlarda tamir olmayı bekliyor. Sistemin, yönetimin değişmesi gerek. Bu şekilde daha fazla gitmez." diyerek olayı özetledi.

Romanya'da otobüs şoförleri 500-600 Euro civarında maaş alıyor.Cihan
AdminAdmin