Gündem
Giriş Tarihi : 15-12-2021 15:49   Güncelleme : 15-12-2021 15:49
Abone ol

Oya Ersoy; 'Çocukları dinci tarikat ve cemaatlerin eline bırakmayacağız.’'

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; Erzurum’da 7 çocuğun istismara maruz bırakılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi verdi.

Oya Ersoy; 'Çocukları dinci tarikat ve cemaatlerin eline bırakmayacağız.’'

Ersoy; Erzurum’da Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı merkez Palandöken ilçesinde bulunan Hacı Bahattin Evgi yatılı erkek Kur’an kursunda yaşları 10 ila 11 arasında değişen 7 çocuğun görevli denetçi tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını dile getirdi.

Daha önce de dini tarikatlara ait kurslarda ve yurtlarda çocukların cinsel istismara maruz bırakıldığını ifade eden Ersoy; Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na bu yurt ve kursları kapatıp kapatmayacaklarını sordu.

Bu tip yurt ve kurslarda yaşanan denetimsizliğin istismar vakalarını arttırdığını söyleyen Ersoy; bu kurumların kapatılması gerektiğini dile getirdi.

Ekonomik kriz ve yoksulluğun yurttaşları dinci tarikatların kurslarına ve yurtlarına mecbur bıraktığını ifade eden Ersoy; kamusal, laik ve bilimsel eğitimin sağlanması için bütçe ayrılması gerektiğini dile getirdi.

Ersoy; Cumhurbaşkanı Yardımcısına şu soruları yöneltti:

  1. Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak, yatılı kuran kurslarında birçok çocuk erkekler tarafından istismara maruz bırakılmıştır. Bu nedenle bu kursları kapatmak için herhangi bir talimat verdiniz mi?
  2. Özellikle küçük yaşta çocuklara dini eğitim veren bu tip kurumların Diyanet’in sorumluluğuna bırakılmasının ve ortaya çıkan denetimsizliğin bu tip istismar vakalarına sebep olduğunu düşünüyor musunuz?
  3. Şu ana kadar, dini eğitim veren kurslarda kaç çocuk, istismara uğramıştır?