Siyaset
Giriş Tarihi : 25-03-2021 14:05   Güncelleme : 25-03-2021 14:05
Abone ol

Oya Ersoy: İstanbul Sözleşmesi sizin gibi cinsiyetçileri rahatsız etti belli ki!

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Bursa Nilüfer İMKB Fen Lisesi’nde rehber öğretmen olarak görev yapan Yasin Kuruçay isimli öğretmenin, özellikle kız öğrencilere yönelik cinsiyetçi tutum ve davranışları nedeniyle görevinden alınması gerektiğini ve bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemi ile bir soru önergesi verdi.

Oya Ersoy: İstanbul Sözleşmesi sizin gibi cinsiyetçileri rahatsız etti belli ki!

Ersoy, “Yasin Kuruçay isimli rehber öğretmenin, kişisel sosyal medya hesaplarından, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin, “Yıllardır yaptığımız mücadele karşılık bulmuş, İstanbul Sözleşmesi iptal edilmiştir. Türkiye'nin önüne beyaz bir sayfa, büyük bir imkân açılmıştır. Hayırlı olsun. Yapacak daha çok iş var...”   “Boğaziçili sapkınlar” ve kız öğrencileri kastederek “dişiliğini değil kişiliğini kullan” gibi paylaşımlar yaptığını, bu paylaşımların dahi bu kişinin okullarda rehber öğretmen olarak çalışamayacağının göstergesidir” dedi.

Okullarda gerici, cinsiyetçi, tutum sergileyen öğretmenler istemiyoruz! Yasin Kuruçay isimli rehber öğretmen derhal görevinden alınmalı!

Ersoy, öğrencilerin CİMER’e başvurarak bu öğretmen hakkında şikayetçi olduklarını söyledi ve okullarda rehber olarak çalışacak öğretmenlerin öğrencilere sosyal-psikolojik olarak destek verme konusunda uzman olmaları gerekirken, Yasin Kuruçay’ın hem bu niteliklerden uzak hem de öğrencilere hakaret edip kastını aştığını ifade etti ve görevden alınmasının gerekli olduğunu söyledi.  

Okullarda, laik eğitim sisteminin takipçiyiz!

Ersoy, bakın bu öğretmen hakkında bir öğrencinin söyledikleri; ‘’Kadın öğrencileri odasına toplayıp kızlı erkekli ortamlarda bulunmamızı aşağılayıp böyle ancak kendimizi erkeklerin sofrasına meze edeceğimizi söylemişti.” Bu ifadeler okullarda laik eğitim sisteminden rahatsızlığı da göstermektedir.

Son olarak Ersoy, “ülkemizde günde 3 kadın cinayeti işleniyorsa bunun nedeni gerici, cinsiyetçi kadın haklarını gelenek ve görenek kalıbı içine sığdırmaya çalışan bir yaklaşımdır. Bununla mücadele etmezsek ne sokakta ne de okullarda ne de hayatımızın hiçbir alanında özgür olamayız” dedi.

Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yanıtlanması istemi ile şu soruları yöneltti;

Bu bağlamda;

1.Millî Eğitim Bakanlığı olarak, Bursa Nilüfer İMKB Fen Lisesi’nde rehber öğretmen olarak görev yapan Yasin Kuruçay’ı özellikle kız öğrencilere yönelik gerçekleştirdiği, sözlü taciz ve cinsiyetçi söylem ve davranışları nedeni ile görevden alacak mısınız?

2.Daha önce Bursa Atatürk Anadolu Lisesi’nde yine kız öğrencilere yönelik cinsiyetçi söylemler ve davranışları olan Yasin Kuruçay, rehber öğretmen olarak nasıl Nilüfer İMKB Fen Lisesi’ne ataması yapılmıştır?

3.Rehberlik konusunda yardımcı olunması amacı ile görevlendirilen rehber öğretmenin, öğrencilere özellikle “kız öğrencilere” yönelik, “üstünde kot pantolon ve siyah tişört olduğu için tacize uğramışsındır” “dişiliğini değil kişiliğini kullan” “sen kırmızı kuşağı hak etmiyorsun, beyaz gelinliğin masumiyetine yakışmıyorsun” şu sarf ettiği sözler görevden alınması için yeterli değil midir?

4.Rehber öğretmenin, öğrencilerin inançları ve yaşam tarzlarına müdahale edip onları tehdit etmesi suç unsuru oluşturmuyor mu?