Siyaset
Giriş Tarihi : 30-06-2021 11:48   Güncelleme : 30-06-2021 11:48
Abone ol

Oya Ersoy; İstanbul Sözleşmesi'nden tek taraflı çekilme kararı sonrasında, kadın cinayetleri ve çocuğa yönelik istismar artmıştır!

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz! İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çekilme kararının ardından 3 ay geçtiğini ve ülkemizde 26 Mayıs- 25 Haziran tarihleri arasında sadece basına yansıyan 29 kadının öldürüldüğünü söyleyen Ersoy, İstanbul Sözleşmesinden tek taraflı çekilme kararı alındığı günden itibaren yine sadece basına yansıyan 83 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, yüzlerce kadının şiddet ve istismara uğrayıp, sakat kaldığını ifade etti.

Oya Ersoy; İstanbul Sözleşmesi'nden tek taraflı çekilme kararı sonrasında, kadın cinayetleri ve çocuğa yönelik istismar artmıştır!

LGBT+lar hedef haline getiriliyor!

Ersoy, “Ülkemizde bugün, koruma tedbirleri uygulanmadığı için kadınlar öldürülmekte, LGBT+’lar hedef haline getirilmekte ve şiddete uğramaktadır. Kadın cinayetlerinde cezasızlığın işletilmesi durumu, erkekler lehine cezalarda yapılan indirimler, her geçen gün kadın cinayetlerinin daha da artmasına yol açmaktadır” dedi.

Çocuklara yönelik istismarın engellenmesi ve istismarcıların cezalandırılması için maddi delile ihtiyaç yoktur. Çocuğun beyanı yeterlidir!

Son olarak Ersoy; “İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çekilme kararının ardından toplumda yaşanan diğer bir sorun ise çocuğa yönelik istismar vakalarında yaşanan artışlardır.  Çocuklar hem aile içinde hem de dışarda istimara uğradıklarında, istismarcıların cezalandırılmaması sonrasında bir diğer istismar vakasının yaşanmasına zemin hazırlamaktadır. Özellikle çocuklara yönelik istismar vakalarında istismar eden kişilerin haklarında herhangi bir yasal işlemin başlatılmıyor olması, istismar vakasına ilişkin mahkemelerin maddi delil araması, tutuksuz yargılamaların yapılması çocuğa yönelik istismarın giderek yaygınlaşmasına neden olmaktadır” ifadesinde bulundu.