Siyaset
Giriş Tarihi : 09-09-2021 17:09   Güncelleme : 09-09-2021 17:09

OYA ERSOY: İzmir'de yol kesip teftiş yapan dinci gerici cemaat üyeleri bu yetkiyi nereden almaktadır?

İzmir Konak’taki Mersinpınar’da İsmailağa Cemaati’ne bağlı olduğu iddia edilen Sıla Vakfı üyelerininin mahalle sakinlerinin yaşamına karıştığı, tehdit ettiği ve sokakta teftiş yaptığı basında yer almıştır.

OYA ERSOY: İzmir'de yol kesip teftiş yapan dinci gerici cemaat üyeleri bu yetkiyi nereden almaktadır?

Birgün'den Aycan Karadağ'ın haberine göre mahalle sakinleri bazı cemaat üyelerinin Mersinpınar sokaklarında silahla gezdiği, sürekli teftiş yaptığı, mahallelinin yaşamına karıştığı ve semt sakinlerini tehdit ettiği ifade edilmektedir.

Mersinpınar mahallesinde cemaat üyelerinin yapmaya çalıştığı teftişler dolayısıyla çıkan çatışmada yaralananlar olmuş, bazı ev ve dükkanlar zarar görmüştür. Mahallede çıkan çatışma sırasında cemaat üyelerinde Kalaşnikof tüfeği bulunduğu ifade edilmiştir.

Mersinpınar mahallesinde esnaflık yapan bir yurttaş cemaat üyelerinin alkol satışını engellemeye çalıştığını dile getirmiştir.

Mahalle sakinleri, cemaat üyelerinin yaşam tarzına müdahale etmesi ve semt sakinlerine yönelik tehdit ve teftişlerinden rahatsız olduğunu dile getirmekte ve bu durum semt sakinlerinde endişe yaratmaktadır.

Öte yandan Sıla Vakfı üyelerinin Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi spor salonunda düzenledikleri toplantıya “Cübbeli Ahmet” ismi ile bilinen Ahmet Mahmut Ünlü çağrılmış ve konuşma yaptırılmıştır.

 

Bu bağlamda;

  1. İzmir Konak Mersinpınar mahallesinde teftiş yapan ve semt sakinlerinin hayatına müdahale eden kişiler hakkında işlem başlatılmış mıdır? Kimlikleri tespit edilmiştir?
  2. Mahallede çıkan çatışmanın ardından kaç kişi tutuklanmıştır?
  3. Sıla Vakfı üyeleri semt sakinlerini tehdit ederken kullandıkları silahları nereden ve kimlerden temin etmiştir? Bu konuda herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  4. Mersinpınar mahallesinde semt sakinlerinin yaşamlarına müdahale edilmesi ve tehdit edilmelerine karşı herhangi bir önlem alınmış mıdır?
AdminAdmin