Gündem
Giriş Tarihi : 21-07-2021 18:17   Güncelleme : 21-07-2021 18:17
Abone ol

Pakdemirli, hayalet ağlara dikkati çekmek için daldı

Pakdemirli, hayalet ağlara dikkati çekip farkındalık yaratmak için dalış yaptı.

Pakdemirli, hayalet ağlara dikkati çekmek için daldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli denizlerdeki biyolojik çeşitliliğe ve sürdürülebilirliğe büyük tehdit oluşturan, "hayalet ağ" olarak da tarif edilen terk edilmiş ağlara dikkati çekmek için dalış yaptı. 

Marmara Denizi’ndeki özel dalışı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da tekneden izledi. Dalış öncesi Pakdemirli’ye başarılar dileyen Kurum, “Hakikaten çok önemli bir süreci yürütüyor, bize de destek oluyor. Bu Marmara Denizimiz adına 7 ilimizi kapsayan bütün bölge için önemli'' dedi. 

Dalışın ardından açıklama yapan Pakdemirli, şunları söyledi: 

“Hayalet ağların çıkarılması, denizlerimizin temizliği özellikle Marmara Denizimizin temizliği açısından son derece önemli. İster istemez bu ağlar aşağıda birikim yapıyor, farklı deniz canlılarının oluşmasına sebebiyet veriyor ve gelen giden tüm canlıların orada takılmasına ve ciddi bir deniz çöplüğü yaratmasına sebep oluyor. Müsilajın da aslında kaynaklarından biri hayalet ağlardır. Özellikle Marmara özelinde bundan sonra çok çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. İki sene önce başlattığımız bir proje 'Hayalet Ağların Temizlenmesi Projesi.' Uzun süre dalmadığım halde iki sene evvel tekrar hayalet ağları temizlemek maksadıyla başlamıştım. Bugün de tekrar Marmara Denizi’nde Çevre Şehircilik Bakanımızla beraber gerçekleştirdiğimiz çeşitli faaliyetlerin en sonuncusu olarak da hayalet ağların temizlenmesi maksadıyla, bir örnek olmak gayesiyle de ben Tarım ve Orman Bakanı olarak dalışımı tamamladım. İki adet hayalet ağı bulduk. Yuvasından çıkardık kestik ve yukarıya taşıdık”

Ajans Bizim