Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-03-2021 14:19   Güncelleme : 14-03-2021 14:19
Abone ol

Palandöken: 'Kısa çalışma ödeneği 2022’ye kadar uzatılmalı'

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kısa çalışma ödeneğinin 2022’ye kadar uzatılması talep ederek, “nakdi ücret desteği ve işten çıkarmaların 2 ay uzatılması kararı sevindirici oldu. Fakat bunlar kısa çalışma ödeneğiyle birlikte yıl sonuna kadar uzatılmalı. Piyasaların ve çalışanların rahatlaması için, pandeminin etkilerinin azalması için bu durum şart görünüyor” dedi.

Palandöken: 'Kısa çalışma ödeneği 2022’ye kadar uzatılmalı'

Palandöken, yaptığı açıklamada, esnafın birkaç ay içinde toparlanamayacağını bildirdi. Esnafının çok uzun zaman sonra kademe kademe halen belirli çalışma saatleri ile ayağa kalkmaya çalıştığını belirten Palandöken, şunları kaydetti:

“Fakat o kadar uzun zamandan sonra bir anda kazancın eskiye dönmesi beklenmez. Esnafımızın, yanında çalışanların, dolayısıyla sektörlerin ve piyasaların tam canlılık kazanması uzun yıllar sürecek. Bununla birlikte ödenemeyen faturalar, piyasalardaki haksız rekabet koşulları, vatandaşların temkinli olmak adına birçok ihtiyacını hala internetten yapması gibi durumlar da var. Yani kazanç ve müşteri azlığı halen devam ediyor. Kısa çalışma ödeneği Mart sonu itibariyle bitecek fakat esnafımızın toparlanması birkaç ay içinde olmayacak Bu nedenle nakdi ücret desteği ve işten çıkartmaların 2 ay uzatılmasıyla birlikte, hem o destekler hem de kısa çalışma ödeneği yıl sonuna kadar uzatılmalı.” 

Ajans Bizim