Dünya
Giriş Tarihi : 09-07-2021 09:55   Güncelleme : 09-07-2021 09:55
Abone ol

Paris'te otomobil kullanma hızı 30 km'ye indiriliyor

Paris Belediyesi, hız limitini düşürerek yol güvenliğini artırmayı, ses ve hava kirliliğini azaltmayı hedefliyor. Fransa’nın başkenti Paris’te, bazı arterler, bulvarlar ve çevre yolları dışında şehrin içindeki bütün diğer sokak ve caddelerde ağustos ayı sonundan itibaren otomobil kullanma hızı saatte 30 kilometre ile sınırlandırılacak.

Paris'te otomobil kullanma hızı 30 km'ye indiriliyor

Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği yapan Paris Belediyesi, bu uygulamayla yol güvenliğini artırmayı, ses ve hava kirliliğini azaltmayı umuyor. Bu önlem, hedeflenen yararların yanısıra Paris’i “iklim değişikliğine hazırlama” amacı da güdüyor. 

Belediyenin çevre yolunda 50 km’ye indirmek istediği hız limiti eskiden olduğu gibi 70 km’de tutulurken, başta Champs-Elysées, Foch, Grande Armée gibi bulvarların da bulunduğu arterlerde hız limiti 50 km olacak.

Paris Belediyesi yetkililerinden David Belliard, “Amaç, kentte otomobilin yerini azaltmak, bu da hızı düşürmekten geçiyor” dedi. 

Başkentin sokaklarının böylece “yaşlılar, yayalar, çocuklar ve bisikletçiler için daha güvenli hale geleceğini” belirten Belliard, bu önlemin ayrıca “daha sessiz bir kent” hedeflediğini bildirdi. Belliard, “Ses kirliliği azalacak, hızlanma ve yavaşlama aşamaları önlenince trafik daha rahat akacak” diye ekledi.

Ajans Bizim