Gündem
Giriş Tarihi : 15-06-2016 12:58   Güncelleme : 15-06-2016 12:58

Patrik Bartholomeos: ''Uçak krizi bahane edildi''

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ortodoks Hristiyanların 50 yıldır planladıkları toplantıyı İstanbul’da yapmak istediklerini fakat Türk-Rus ilişkilerini ve uçak krizinin bahane edilerek toplantının Girit Adası’na alındığını söyledi. Türkiye-Rus ilişkileri sebebiyle İstanbul'a gelmek istemeyen Moskova Patriği'nin, Girit'teki toplantıya da katılmayacağı belirtildi.

Patrik Bartholomeos: ''Uçak krizi bahane edildi''

Fener Rum Partikhanesi, Ortodoks Hristiyanların 50 yıldır planladıkları geniş çaplı toplantının Girit Adası’nda yapılacağını duyurdu. Toplantıya gitmek üzere Atatürk Havalimanı’na gelen Ekümenik Patrik Bartholomeos, burada basın mensuplarına “İyi Ramazanlar” diyerek açıklamalarda bulundu. 

Patrik Bartholomeos, bazı kardeş kiliselerin son anda toplantıya katılmayacaklarını bildirdiklerini ifade etti. Mesuliyetin onların omuzunda olduğunu aktaran Bartholomeos, “Biz ümit ediyoruz ki son ana kadar bu kararını değiştirir katılırlar. Bu toplantıların amacı müşterek problemleri görüşmek tartışmak karara bağlamaktır. Şikayet, problemleri varsa gelsinler orada konuşsunlar. Bütün Ortodoks alemini temsil edecek olan toplantı bizim için Hristiyan alemi için çok mühimdir. Asırlardan beri toplantı yapamadık. Şimdi geçen ocak ayında Cenevre’deki toplantımızda bunu kararlaştırdık. Ümit ediyorduk ki bütün yerel kiliseler imzalarını attılar. Müşterek kararlarına sağdık kalarak geleceklerdi. Maalesef 3-4 tane gelmeyeceklerini beyan ettiler. Tekrar ediyorum mesuliyet onlara aittir.” dedi. 

Barış, birlik ve beraberlik isteyen bir kilise olduklarını dile getiren Bartholomeos, İstanbul Patrikhanesi olarak iyi niyetle bu toplantıya gittiklerini ifade etti. Orada her şeyin hazır olduğunu aktaran Bartholomeos, ayın 30’unda memlekete geri dönüş yapacağını söyledi.

UÇAK KRİZİ BAHANE EDİLDİ 

Bir gazetecinin, “Bu toplantı İstanbul’da yapılması için gayret edilmiş. Fakat Moskova Patriği uçak krizi nedeniyle gelmek istememiş. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?” sorusu üzerine Bartholomeos, olayı doğruladı. 
Bartholomeos, “Evet evet. Uçak krizi nedeniyle Türk-Rus ilişkilerinin şuan kötü durumda olduklarını söyleyerek, bahane ederek… Gerek Cenevre’deki toplantı, gerekse Girit’teki toplantının her ikisi de burada yapılacaktı. Patrikhanemizin temennisi amacı buydu. Fakat değiştirmek zorunda kaldık. Onlara bir jest yaptık. ‘Madem gelmek istiyorsunuz gelin. Madem Türkiye’ye İstanbul’a gelemiyorsunuz dediğinize göre buyurun Cenevre’ye gidelim, Girit’e gidelim.’ dedik. Böylece maalesef İstanbul’daki geçirecekleri güzel günleri onlar da kaybettiler. Bizde patrikhane olarak kaybettik. Türkiye kaybetti.” diye konuştu. 

'KOMŞU ÜLKELER ARASINDA BARIŞ VE İŞBİRLİĞİ İSTİYORUZ'

Rusya ve Türkiye arasında sıcak mesajların verildiğini kaydeden Bartholomeos, “Sizin de okuduğunuz gibi Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız, Başkan Putin’e, Başbakan Medvedev’e bugünlerde sıcak tebrik mesajları gönderdiler. İnşallah bu mesajlar ikili ilişkilerin düzelmesine vesile olur. Çünkü Rusya ve Türkiye komşu ülkelerdir. Her iki tarafın menfaatinedir bu iyi ilişkiler. Zaten hepimiz bütün ülkeler arasında ve özellikle komşu ülkeler arasında barış ve işbirliği istiyoruz. Bu istikamette temennilerimiz her zaman muteberdir.” ifadesini kullandı. 

'RUSLAR GİRİT'TEKİ TOPLANTIYA DA KATILMIYOR'

‘Girit’teki toplantıya Ruslar katılıyor mu?’ sorusuna Bartholomeos, şöyle cevap verdi: “Ruslar gelmiyorlar. Bulgar Kilisesi, Şam Patrikhanesi ve Gürcistan katılmıyor. Ortodoks alemi 14 kiliseden müteşekkir. 10 kilise geliyor, 4 kilise gelmiyor. Şuan belki bir değişiklik olabilir. 10 kilise muhakkak katılacak. ‘Hazır değiliz, imzalayacağımız metinleri düzeltelim daha sağlam olsun’ gibi sebepler sundular. Bunları Girit’teki çalışmalarımız sırasında yapabilirdik. Düzeltmeleri Cenevre’deki ocak ayında yapabilirdik. Fakat son anda böyle mazeret çıkarıyorlar. Pek ciddi değil bu mazeretler.” 

19 Haziran Pazar günü, Girit’in İraklion kentinde yapılacak ve Yunanistan’ın Cumhurbaşkanı’nın da hazır bulunacağı resmî ayinle başlayacak olan toplantının oturumları Hania kentinde bulunan Girit Ortodoks Akademisi’nde yapılacak. 
 

CİHAN

 

AdminAdmin