Dünya
Giriş Tarihi : 03-03-2022 12:33

Pekin Paralimpik Oyunları 2022: Rus ve Belaruslu atletler yasaklandı

Önceki kararından U dönüşü yapan Uluslararası Paralimpik Komitesi, Rus ve Belaruslu sporcuları Pekin Kış Paralimpik Oyunları'ndan men etti.

Pekin Paralimpik Oyunları 2022: Rus ve Belaruslu atletler yasaklandı

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) , Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle Rusya ve Beyaz Rusya'dan yarışmacıların yarın başlayacak olan Pekin 2022 Paralimpik Kış Oyunları'na "artık katılmalarına izin verilmeyeceğini" belirtti.  

IPC dün, iki ülkeden sporcuların Paralimpik bayrağı altında yalnızca "tarafsız" olarak yarışmalarına izin verileceğini duyurmuştu. Çok sayıda ülke, bu kararın ardından  katılmayacaklarını bildirdi.  

Komite'den yapılan U dönüşü sonrasında Rus ve Belaruslu sporcular Kış Paralimpik Oyunları'ndan men edildi.

IPC başkanı Andrew Parsons yaptığı açıklamada , "IPC'de spor ve siyasetin karışmaması gerektiğine çok inanıyoruz. Ancak, savaş kendi hatası olmaksızın artık bu Oyunlara geldi ve perde arkasında birçok hükümet aziz etkinliğimiz üzerinde bir etkiye sahip'' dedi.  

Parsons, ''ezici sayıda üyenin IPC'ye, ülkelerinin Rusya ve Belarus'la rekabet etmeyeceği konusunda bilgi verdiğini'' söyledi.  

Parsons , "Sporcuların emniyet ve güvenliğini sağlamak bizim için büyük önem taşıyor ve sporcu köylerindeki durum giderek tırmanıyor ve artık savunulamaz hale geldi'' diye konuştu.  

Rusya'nın yarışmaya hazır 71, Belarus'un 12 sporcusu bulunuyor.  

AdminAdmin