Gündem
Giriş Tarihi : 27-01-2022 10:36   Güncelleme : 27-01-2022 10:36

‘Piyasada 900 civarında ilaç bulunamıyor’

TEB eski Başkanı Erdoğan Çolak, döviz kurundaki artış sonrasında ilaç firmalarının piyasaya ilaç vermemek istemediklerini, şu anda 900 civarında ilacın bulunamadığını kaydetti.

‘Piyasada 900 civarında ilaç bulunamıyor’

Eski Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Erdoğa Çolak, döviz kurundaki artış sonrasında piyasada bulunamayan ilaç sayısının 900’e yükseldiğini ifade etti.

Bu yıl 20 Şubat’ta uygulamaya konulacak kur güncellemesinin yüzde 35-40 civarında olacağına dikkat çeken önceki dönem Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, bu güncelleme sonrasında vatandaşın cebinden ilaca bağlı olarak daha fazla para çıkacağını ifade etti.

Gazeteduvar’da Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, döviz kurundaki artış sonrasında bir çok ilacın piyasada bulunmayacağını, bulunanların fiyatlarının daha yüksek olacağına işaret etti.

Söz konusu fiyat artışlarından sonra bazı ucuz ilaçlar ile muadillerini piyasa bulmanın da zorlaşacağını belirten Çolak, “Zaman zaman ilaçların bir kısmı ödeme listesinden çıkartılıyor. Dolayısıyla vatandaş bu ilaçları parayla alıyor. Diğer reçeteye giren ilaçlarda da ucuz ilacın yüzde 5 fazlasını devlet ödeyebiliyor. Ama fiyatlar arasında ciddi farklılıklar var. Dolayısıyla vatandaş kendi ilacı veya hekimin yazdığı ilacı almaya çalıştığında o farkı ödüyor ve fark da gittikçe açılıyor. Yüzde 35-40 civarında bir artış olacak. Bu da vatandaşın cebinden ilaca bağlı olarak daha çok para çıkmasına neden olacak. Bu fiyat artışlarından sonra bazı ilaçların ucuz olan muadillerini veya fiyat almayanlarını bulmak daha da zorlaşacak” dedi.

900 CİVARINDA İLAÇ YOK: REÇETELERİN YARISI GERİ DÖNÜYOR

Hali hazırda piyasada bulunmayan ilaç sayısının her geçen gün arttığını belirten Erdoğan Çolak, şu anda 900 civarında ilacın tedarik edilemediğini vurguladı.

Hastalara hekimler tarafından yazılan reçetelerin yarısının geri döndüğünü kaydeden Çolak, “Mevcutta öksürük şurubu, diyabet, hipertansiyon, bazı ağrı kesici ve antibiyotikler, onkoloji ilaçlarının bir kısmı piyasada bulunamıyor şu anda. Bu da birçok vatandaşın düzenli kullandığı ilaçlara ulaşamaması sebebiyle sağlık sorunları yaşamasına yol açabilir” ifadelerine yer verdi.

Çolak, kurda yaşananlardan dolayı ilaç firmalarının ürünlerini piyasaya sürmememeye başladığına işaret ederek, “. Biz Türkiye olarak dünyada ucuz ilaç olgusunu hayata geçiren önemli bir atraksiyon yaptık. Yani ilaca fiyat vermiyoruz aslında. Yurtdışında bir ilaç 100 Euro ise bu ilaç Türkiye’ye geldiğinde biz 60 Euro veriyoruz. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu, SGK’ya giren ilaçlar için de ekstra yüzde 50’ye kadar iskonto alıyor. Kurda yaşanan oynama nedeniyle de ilaç firmaları, kâr elde edemedikleri için ilaç getirmemeye, piyasaya sürmemeye başlıyor. Türkiye de ilaçta dışa bağımlı olduğu için yokluk baş gösteriyor.”

Şubatın 20’sinde ilaç fiyatlarında yapılacak güncelleme sonrasında bir rahatlama olacağına işaret eden Çolak, “Bu rahatlama tamamen sorunu ortadan kaldırmaz. İstikrarsız bir ekonomi ve ilaç politikasıyla bu rahatlamanın uzun sürmeyeceği ortada” şeklinde konuştu.

AdminAdmin