Gündem
Giriş Tarihi : 14-07-2016 08:51   Güncelleme : 14-07-2016 08:51
Abone ol

PKK'da bir ölüm iddiası daha

Bölücü terör örgütü PKK'nın silahlı kanadı HPG'nin sözde Kuzey alan sorumlusu Sabri Başkale kod adlı Fethi Şarlatan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki Metina bölgesine yaptığı operasyonda ağır yaralandı. Şarlatan'ın hastanede tedavi gördüğü, ancak çok uzun süredir hastaneden çıkmaması üzerine öldüğü yönünde iddiaların da ortaya atıldığı belirtildi.

PKK'da bir ölüm iddiası daha

Askeri kaynaklar, HPG'nin Kuzey alan sorumlusu Sabri Başkale kod adlı Fethi Şarlatan'ın, 28 Mayıs 2016 tarihinde Metina bölgesine yapılan başarılı bir operasyon sonucunda çok ağır şekilde yaralandığı haberini doğruladı. Askeri kaynaklar şu bilgiyi verdi: 

"Gerçekleştirilen başarılı bir operasyon sonucunda çok ağır şekilde yaralan Fethi Şarlatan’ın şu anda bir hastanede tedavi altında olduğu bilgisi mevcuttur. Ölümüne yönelik bir teyit bulunmamaktadır. Ancak ağır şekilde yaralanmış olması son bulunduğu hastaneden çıkmaması ölmüş olma htimalini de akla getirebilmektedir. Ama henüz "öldü" denilemiyor."

Bu yıl içinde yapılan operasyonlarda HPG sözde Kuzey Alanı Sorumlusu Fethi Şarlatan’ın kendisinden sonra gelen önemli isimlerden Orta Saha sorumlusu Ekrem Güney ve onun yardımcısı da öldürülmüştü. Askeri kaynaklar, sözde 'Kuzey Alan' için önemli yöneticilerinin kaybının terör örgütünde büyük bir sarsıntı yarattığını belirttiler. Aynı kaynaklar, şu bilgileri paylaştı: 

"Son üç yılda özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde il ve ilçelerde çukur ve barikatların hazırlanması, el yapımı patlayıcıların (EYP) kullanımı, bölgeye silah, malzeme ve mühimmatın aktarılması konusunda tüm planlamaları Şarlatan yapmıştır. Suriye'de öldürüldüğü öne sürülen PKK üst düzey yöneticilerinden Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin'in etki alanı ve gücü, ağır yaralanan Fethi Şarlatan'a göre daha düşük seviyelerde olduğu da yadsınamaz bir gerçektir."