Dünya
Giriş Tarihi : 28-06-2021 15:23   Güncelleme : 28-06-2021 15:23
Abone ol

Portekiz, İngiltere'den aşısız gelenleri karantinaya alacak

İngiltere'den Portekizê gelen ve aşı olduklarını ispatlayamayan kişiler 14 gün evde veya Portekiz'in belirlediği bir yerde karantinada kalacak.

Portekiz, İngiltere'den aşısız gelenleri karantinaya alacak

İngiltere'den Portekiz'e seyahat edenler, varışlarından iki hafta önce tam olarak aşı olduklarına dair kanıt sunmadıkları takdirde 14 gün karantinada kalmak zorunda kalacaklar.

Portekiz hükümeti, İngiltere'yi "evde veya sağlık yetkilileri tarafından belirtilen bir yerde" karantinaya alınması gereken ülkeler listesine ekledi. Kurallar gece yarısı yürürlüğe girdi. Mevzuat 11 Temmuz'a kadar yürürlükte olacak ancak Portekiz makamları bunun "epidemiyolojik durumun gelişimine bağlı olarak herhangi bir zamanda" gözden geçirilebileceğini belirtti.

Portekiz şu anda İngiltere'nin kehribar listesinde yer alıyor, yani İngiltere'ye geri dönenlerin iki test yapması ve 10 gün karantinada kalması  gerekiyor.

Ayrıca, Almanya, Avrupa Birliği'nin İngiltere'den gelen yolcuları kısıtlamasını istiyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in koronavirüsün Delta varyantı çok yaygın olduğu için İngiltere'yi "endişe verici bir ülke" olarak belirlemek istediği belirtildi. Planlar, üst düzey Avrupalı ​​ve ulusal yetkililer tarafından AB'nin entegre siyasi kriz müdahale komitesinde tartışılacak.

Merkel daha önce Almanya parlamentosuna şunları söyledi: "Ülkemizde Büyük Britanya'dan geliyorsanız karantinaya girmelisiniz. Her Avrupa ülkesinde durum böyle değil ve ben de bunu görmek istiyorum."

Merkel gelecek hafta  Başbakan Boris Johnson ile görüşecek.

Ajans Bizim