Dünya
Giriş Tarihi : 01-07-2021 15:45   Güncelleme : 01-07-2021 15:45
Abone ol

Putin “Borşç endeksi”ndeki artışı Türk havucuna bağladı

Rusya Devlet Başkanı hayat pahalılığına değinirken sözü Türkiye'ye getirerek, havuç fiyatlarının yüksekliğini Türkiye'den yapılan havuç ithalatına bağladı.

Putin “Borşç endeksi”ndeki artışı Türk havucuna bağladı

Rusya'da markette satılan havucun fiyatı, nasıl oluyor da Ekvador'dan gelen muzdan üç kat daha pahalı oluyor?

Bu soru, halkın karşısına çıkan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e canlı yayında Kaluga bölgesinden arayan bir kadın tarafından soruldu.

Rusya Devlet Başkanı, halkın enflasyonu Rusların ünlü Borşç çorbasının yapımında kullanılan malzemeyle ölçtüğü belirterek, “Borşç endeksi”ndeki artışa değindi ve sözü Türkiye'ye getirerek, şöyle konuştu:

“Borşç çorbası malzemesinde yerli ürünümüz yetmediği için fiyatlar yüksek. Geçen yıl 19 milyon ton patates ürettik. Bu yıl, inşallah 22 milyon ton üreteceğiz. Bu bize yeter. Havuca gelince… Havuç yurt dışından, Türkiye’den ve Beyaz Rusya'dan ithal ediliyor!"

Putin, geçen yıl gıda ürünlerinde en büyük artışın yüzde 41 ile şeker ve ayçiçek yağında meydana geldiğini ve fiyatları düşürmek için önlemler alındığı söyledi ve “Gıda fiyatlarındaki artış her yerde oluyor, bunun birçok nedeni var: Covid yüzünden ekonomide yaşanan sıkıntılar, işten çıkarmalar ve çeşitli sebepler…” dedi.

Putin, fiyat artışlarında bir başka etkenin de lojistik maliyetlerinin artması olduğunu söyledi (TürkRus).

Ajans Bizim